Škot napravio igricu o odbrani Petrovaradina od Turaka
Slavna Bitka kod Petrovaradina iz 1716. godine, kada je vojska Habzburške monarhije pobedila Tursku, poslužila je jednom advokatu iz Škotske za kreiranje društvenih igara.
Za razliku od ratnih igara u kojima se pojavljuju vilenjaci i zmajevi i koje su mnogo poznatije široj javnosti, postoje i varijante "ratnih igara" (wargames) koje nisu plod mašte. Jedna od takvih priča je i ona kada je vojskovođa princ Eugen Savojski, 5. avgusta 1716. godine, potukao Turke i zauvek ih oterao južno od Save i Dunava.
Jedan od ljudi koji su bitku kod Petrovaradina predstavili u "vorgejmu" je Dejv Votson, advokat iz Škotske, koji poslednjih 16 godina uređuje sajt "Balkan Military History" (Vojna istorija Balkana).
"Sa prijateljima svog kluba u Glazgovu sam predstavio bitku kod Petrovaradina. Bio sam i kod vas u Srbiji, jer su izvori koje imamo o toj bici siromašni. Bilo mi je zadovoljstvo da vidim Tvrđavu koja je veoma očuvana", kaže Votson.
Sa druge strane, italijanski "vorgejmer" Mikele Pecapane iz Torina, takođe po profesiji advokat, za istoriju se zainteresovao još u ranom detinjstvu, pa je put njegovog interesovanja od Napoleonovih ratova do bitke kod Petrovaradina trajao tri decenije.
"Živim u gradu koji je 1706. godine opsela francuska vojska, a u pomoć braniocima pristigla je vojska pod komandom Eugena Savojskog, koji je porazio Francuze i naterao ih da se povuku iz Italije. Eugen je za Torino heroj koji je grad spasao od francuske opsade. Istražujući njegov životni put, došao sam i do bitke kod Petrovaradina i mislim da ona predstavlja još jedno remek-delo njegovog ratničkog umeća", kaže Pecapane.
Ovaj Italijan još radi na izradi vojski koje su učestvovale u bici kod Petrovaradina i do sada je završio jednu regimentu.
Oni tokom svojih igara koriste figure austrijskih i otomanskih vojnika postavljene na model terena oko Petrovaradina. "Ovde nema nikakve fantazije. Članovi tih klubova istražuju istorijske izvore o bici, brojnom stanju, vojnoj taktici, naoružanju, komandnom kadru, zastavama i idu do najsitnijih detalja kao što je boja dugmadi na uniformama", kaže Nenad Šeguljev, koji se bavi istraživanjem Tvrđave i u kontaktu je sa poštovaocima Tvrđave iz inostranstva.