Mapa svemira sekundu nakon Velikog praska
Svemirska misija Plank objavila je najtačniju i najdetaljniju mapu sačinjenu od najstarijeg zraka svetlosti u univerzumu. Nova mapa napravljena je nakon trilionitog dela sekunde nakon Velikog praska.
Slabi talasi radijacije su sve što ostaje od zraka svetlosti dok putuje kroz svemir.
"Zabeleženi ostaci svetlosti sadrže ključ za ono što se dešavalo u prvom trilionitom delu sekunde. Plank nam je dao očigledne dokaze koji ukazuju na to da su ovi ostaci svetlosti stvoreni na samom početku ekspanzije univerzuma, odmah nakon Velikog praska", izjavila je Džoana Dankli sa Univerziteta Oksford za Guardian.
Mapa naučnicima ujedno nudi i nove informacije o starosti univerzuma, njegovom sadržaju i poreklu.
Rezultati koje je mapa dala pokazuju da se univerzum širi sporije nego što su to naučnici mislili kao i da je star 13.8 milijardi godina – što znači da je 100 miliona godina stariji nego što se do sada mislilo.
Novi podaci izrađeni na osnovu 15-mesečnog mapiranja i merenja kosmičkog mikrotalasnog pozadinskog zračenja, koje sprovodi Plankov satelit, ukazuju i da je svemir izgrađen od nešto više obične materije i nešto manje misteriozne tamne energije nego što se do sada smatralo.
U celokupnoj masi i energiji kosmosa materije ima 31,7 odsto, a ne samo 28 odsto, dok na tamnu energiju "otpada" 68,3 odsto celokupne mase i energije kosmosa, a ne 72 odsto.
Projekat svemirskog teleskopa Plank, koji je lansiran 2009. godine, vredan je oko 600 miliona evra.