Napravili aplikaciju da izjednače cenu SMS ćirilice i latinice
Ako se koristi standardni GSM alfabet, koji zauzima sedam bita po karakteru (slovo, tačka, zarez...), moguće je poslati 160 karaktera u jednoj SMS poruci, a ako neko želi da koristi srpski ćirilični ili latinični alfabet, što podrazumeva 16 bita po znaku, moguće je poslati svega 70 karaktera. Aplikacija, koju su izumeli Miloš Vujadinović, Nebojša Jovanović i Miljan Mitrović, omogućava da ćirilična slova zauzimaju isti kapacitet kao i latinična. Problem je rešen!
Sa aplikacijom "MNM poruka" sedamnaestogodišnji učenici III/c razreda Matematičke gimnazije su osvojili treće mesto na Telekomovom konkursu "mts Android".
Njihova aplikacija je pokušaj očuvanja ćirilice u mobilnim telekomunikacijama,.
Kako bi poruke pisane ćirilicom imale isti kapacitet kao i latinične, potrebno je da i pošiljalac i primalac “skinu” i uključe aplikaciju na svojim android telefonima. Na taj način se “diskriminacija” ćirilice ukida.
Gimnazijalci kažu da je rad na aplikaciji bio dosta naporan i da je trajao gotovo pet meseci, a uradili su ga sasvim samostalno.
- Najveći problem predstavljao je nedostatak prevedene literature koja se bavi programiranjem. Istina je da su nam u izradi aplikacije pomagali Telekomovi
Aplikacija u vlasništvu TelekomaSudbina njihove aplikacije Milošu, Nebojši i Miljanu nije poznata. Jedino što znaju jeste da je “MNM poruka” sada vlasništvo Telekoma i da će uskoro biti predstavljena korisnicima. Da li će i kada drugi operateri poraditi na ovom problemu, učenici Matematičke gimnazije takođe ne znaju. |
programeri, ali oni su nas samo upućivali na literaturu do koje smo i sami dolazili - saglasni su učenici Matematičke gimnazije.
O svom profesionalnom usavršavanju još ne razmišljaju ozbiljno. Ipak, sva trojica ističu da bi voleli da ostanu u Srbiji.
- Naravno, ako bi mi neko ponudio stipendiju za studije na, recimo, MIT-u, ne bih se bunio. Ali, u Srbiju bih se svakako vratio - kaže Miljan. I ostala dvojica mladih programera slažu se s njim i kao najrealniju opciju ističu Elektrotehnički fakultet, odnosno studije programiranja i softverskog inženjerstva.