NASA napravila kosmičku kuću
Američka svemirska agencija NASA napravila je prototip kuća na naduvavanje, koja će budućim svemirskim turistima i astronautima omogućiti tri puta veći komfor nego što dosad imaju. Ova soba, koja važi za preteču svemirskog hotela i koja će biti testirana iduće nedelje, dokaz je da se NASA okreće svemirskom turizmu jer im donosi značajne prihode pošto više ne uživa u državnom budžetu kao u slavna vremena.
San o turističkom putovanju u svemir korak je bliže ostvarenju s razvitkom novog projekta BEAM, sobe na naduvavanje koja otvara vrata idejama kao što su hoteli, ne samo u svemiru već i na Mesecu.
BEAM je nastao u saradnji NASA sa kompanijom Bigalou i svoje prvo testiranje treba da ima sledeće nedelje, a testiraće ga astronauti kako bi otkrili da li može da izdrži visoke temperature, radijaciju i udare nekih sitnijih meteora.
Dva puta je već ovakav tip sobe testiran, ali ovo će biti prvi put da će u njoj biti posada.
Nova tehnologija donosi tri puta više prostora od postojećih aluminijumskih modela, a njena izrada je lakša i jeftinija. Ideja je da se soba transportuje u cevi dugačkoj dva metra do svemirske stanice gde bi je astronauti zakačili i naduvali dobijajući dodatni prostor u koji bi mogle da se smeste tri osobe.
- Ovakva potrošna staništa predstavljaju proboj u tehnologiji koja će omogućiti ljudima da borave u svemiru bezbedno i pristupačno. Izumi kao što je BEAM doprinose razumevanju kako ljudi mogu da žive i rade u svemiru - objasnila je Lori Garver, predstavnik NASA.
Ako se model pokaže izdržljiv tokom dve godine u svemiru, gde će biti lansiran 2015, u kompaniji "Bigalou" se nadaju da će taj pomak otvoriti vrata i bogatim avanturistima koji žele odmor u kosmosu, tako da je prodaja ovih “svemirskih domova” planirana već za sledeću godinu.
Najveći tehnološki izazov biće slanje sobe kroz ekstremno niske temperature svemira, a da se cev ne pocepa ili ne ošteti.
- Da se razumemo, najskuplja stvar je lansiranje u kosmos, tako da se značaj NASA u ovoj priči definitivno ne može poreći – izjavio je neimenovani inženjer NASA.
Deo velike zainteresovanosti NASA za ovu tehnologiju je njena želja za istraživanjem dubokog svemira, a ovakav ugovor donosi im i značajne prihode, pošto više ne uživaju u državnom budžetu i publicitetu kao u slavna vremena. Agencija je izgradnju raketa agencija je prepustila privatnim kompanijama, šatlove je penzionisala, a za slanje astronauta koristi ruske brodove.
Dva meseca u svemiru 25 miliona $, bez kartePrema procenama vlasnika kompanije “Bigalou”, “odmor” od šezdeset dana u svemiru koštao bi oko 25 miliona dolara, koji ne bi uključivao i povratnu kartu koja bi sama koštala 27,5 miliona dolara. Prevoz bi obezbedio “Boing” i kalifornijski proizvođači šatlova “Space Exploration Technologies”. Među prvim putnicima veruje se da bi najviše bilo stanovnika Brazila, Singapura i Ujedinjenih Emirata, koji “nikako ne uspevaju da sami pošalju astronaute u vasionu”, a izgradnja privatnih svemirskih stanica bi im poslužila za trgovinu i stvaranje prestiža. |