NASA poslala "Mona Lizu" na Mesec
Čuveni Da Vinčijev lik iskorišćen je u Nasinom eksperimentu i prenet laserskim zrakom do veštačkog satelita koji kruži oko Meseca.
Uspešan prenos slike je značajno dostignuće - koje bi renesansni umetnik Leonardo da Vinči sigurno odobrio - jer označava "prvu uspešnu lasersku međuplanetarnu komunikaciju", kazao je vođa projekta Dejvid Smit iz MIT-a.
Korišćenjem lasera NASA je na korak do revolucionarnog ubrzavanja isporuke podataka unutar Sunčevog sistema.
Laserskom tehnologijom moći će da se prenose video zapisi visoke definicije do udaljenih delova Sunčevog sistema, uključujući i Jupiter, kažu iz Nase.
"U bliskoj budućnosti ovaj vid jednostavne laserske komunikacije će poslužiti kao podrška radio-komunikaciji koju koriste sateliti”, kaže Smit. "U nešto daljoj budućnosti, laseri će nam omogućiti komunikaciju u većem obimu od one koju dans mogu da obezbede radio-veze”.
Zagonetni Mona Lizin lik je digitalizovan (pretvoren u crno-belu verziju veličine 152 sa 200 piksela) i poslat laserom u Lunar rekonesans orbiter skoro 386.200 km udaljen od Nasinog centra u Grinbeltu (Merilend) brzinom od 300 bita u sekundi.
Sateliti van Zemlje koriste radio-talase za praćenje i komunkaciju, ali ovaj Mesečev satelit je jedini koji za praćenje koristi lasere.
NASA je poslala sliku "Mona Liza" satelitu koji je potvrdio prijem slanjem slike nazad na Zemlju pomoću tradicionalne radio-telemetrije.
Prenos slike nije bio savršen jer je Zemljina atmosfera izazvala greške, čak i kada je nebo bilo vedro. Naučnici su ispravili greške koristeći istu šifru za korekciju koja se koristi na CD-ovima i DVD-jevima.