Otkrivena najveća struktura u svemiru
Britanski astronomi pronašli su najveću strukturu u svemiru – tako veliku da bi svetlosti trebalo četiri milijarde godina da je pređe.
Velika grupa kvazara sačinjena je od galaksija iz ranog doba svemira.
Nezamisliva razdaljinaPoređenja radi, naša galaksija Mlečni put odvojena je od najbližeg “komšiluka” sazvežđa Andromede oko 2,5 miliona svetlosnih godina. Čitavi klasteri galaksija mogu biti široki šest do 10 miliona svetlosnih godina, ali LQG-ovi mogu se prostirati na 650 miliona svetlosnih godina i više. Dakle, otkriveni klaster kvazara je 1.650 puta veći od rastojanja između Mlečnog puta i Andromede. |
Ova posebna grupa tako je velika da može biti izazov čak i modernoj kosmološkoj teoriji, tvrde istraživači.
Dr Rodžer Klovs sa UCLan Džeremi Horoks instituta predvodio je studiju.
“Iako je teško odrediti veličinu velike grupe kvazara, sigurni smo da je najveća struktura u svemiru ikad viđena”, kaže on.
“Ovo je veoma uzbudljivo, jer može promeniti dosadašnje poimanje svemira. Izgleda da on nije baš tako jednoličan, kao što se mislilo”.
Od 1982. poznato je da se kvazari grupišu u džinovske strukture formirajući grupe, takozvane LQG. Međutim, ovo je najveća te vrste.
“Putujući brzinom svetlosti, trebalo bi nam četiri milijarde godina da je pređemo”, kaže dr Klovs.
Moderna kosmološka teorija zasnovana na radu Alberta Ajnštajna zavisi od pretpostavke takozvanog kosmološkog principa. Princip se podrazumeva, ali nikad nije dokazan “bez ikakve sumnje”.
Prema njemu, proračuni pokazuju da astrofizičari ne bi trebalo da nađu strukturu veću od 1,2 milijardi svetlosnih godina. Ipak, dr Klovsovo otkriće je mnogo veće.