"Alo, policija! Mama me tera da jedem spanać, vodite je!"
"Hoću da prijavim mamu zato što me tera da jedem spanać, a ja ga ne volim"; "Vidim kengura sa konzervom na glavi u Tašmajdanskom parku”; "Koliko je sati?”, samo su neke od prijava koje sugrađani svakodnevno upućuju policajcima u Komandno-operativnom centru (KOC) policijske uprave grada Beograda.
KOC u proseku mesečno primi do 2.000 poziva. Od toga samo 30 do 35 odsto zaista bude u nadležnosti MUP-a, dok je 10 odsto zlonamerno i uvredljivo. Ostatak čine pozivi građana koji prijavljuju najrazličitije stvari koje su na granici banalnog i komičnog, ali jedno je sigurno - nisu u nadležnosti policije.
Ne sedajte za volan pod dejstvom alkohola“Neka se građani vesele i proslavljaju uz ples i pesmu, a ne upotrebom pirotehničkih sredstava i oružja za vreme praznika. Takođe apelujemo na vozače da vode računa i ne voze pod dejstvom alkohola. U vreme praznika biće angažovan veći broj policajaca koji će brinuti o bezbednosti Beograđana, ali i velikog broja stranaca koji će doći”, kaže Zoran Stanković. |
- Deca svakodnevno zovu. Imali smo dečaka koji je “prijavio“ mamu zato što ga tera da jede spanać. Tu su bili i dečaci koji su igrali basket i pošto poražena ekipa nije ispunila deo dogovora, pobednici su pozvali policiju da reši stvar - kaže za “24 sata“ Zoran Stanković, jedan od pet šefova smene KOC-a.
Broj 92 (od 2013. godine 192) neretko okreću i stariji sugrađani koji ponekad žele da se samo ispričaju s nekim i da dobiju malo pažnje.
- Javila se jedna starija sugrađanka koja je pitala: “Da li ja mogu vama nešto da otpevam. Ja mnogo lepo pevam, a nikada nisam imala priliku da nastupim u javnosti.“
"Može prevoz do kuće, ljutiće se mama i tata što kasnim"- Zakasnila sam na poslednji autobus, možete li da me odbacite kući da se mama i tata ne bi ljutili zato što kasnim. |
S obzirom na to da sam videla da nemam izbora, morala sam da je pustim da otpeva jednu strofu. Zovu da pitaju da li i mi vidimo leteće objekte, vanzemaljce, da prijave ljude koji im izlaze iz televizora, komšije koje ih špijuniraju i slične stvari čiji su uzrok senilnost i bolest - priča Tanja Tanasijević koja radi u KOC-u.
Jedna sugrađanka prijavila je da komšija tuče ženu jer iz njihovog stana dopire strašna buka, a kada je policija otišla ispostavilo se da bračni par malo glasnije vodi ljubav.
Iako ovakvi pozivi zaposlenima u KOC-u predstavljaju problem, oni se trude da budu tolerantni i predusretljivi.
- Ne ljutimo se na građane zbog ovakvih stvari. Naprotiv, raduje nas to što imaju dovoljno poverenja u policiju pa nas zovu da reagujemo, čak i onda kada to nije u našoj nadležnosti - kaže Stanković.
Ipak, on upozorava da zbog lažne prijave i zloupotrebe tog broja mogu uslediti krivične prijave.