Crna rupa koja je zbunila naučnike
Astronomi su uočili drugu najtežu ikada zabeleženu crnu rupu koja je, na iznenađenje naučnika, smeštena u maloj galaksiji.
Zabeležena crna rupa poseduje masu 17 milijardi puta veću od našeg Sunca, a ono što zbunjuje naučnike jeste činjenica da one rastu zajedno sa galaksijama u kojima su smeštene i vrlo je retko videti neku koja je veća od galaksije u kojoj je smeštena.
Galaksija NGC 1277 skoro je 4 puta manja od Mlečnog puta, ali je domaćin crnoj rupi 4.000 puta većoj od one koja se nalazi u centru Mlečnog puta, piše BBC.
Samu veličinu jako je teško shvatiti s ozbirom na to da one upijaju svetlo u svojoj blizini i zato ih je nemoguće videti golim okom.
Umesto vizuelnog merenja, astronomi mere njihove „sfere uticaja“ – gravitacioni efekat koji one imaju na okružujuće zvezde.
Unutar Mlečnog puta moguće je posmatrati individualne zvezde pošto one orbitiraju oko crne rupe kako bi otkrili njenu masu.
Naučnik sa Univerziteta Teksas, Remko van den Boš, i njegove kolege bili su iznenađeni činjenicom da su neke od najvećij crnih rupa smeštene u malim galaksijama.
Bošov tim do sada je naišao na još barem pet masivnih crnih rupa unutar malih galaksija što bi moglo da obori teoriju da se velike crne rupe nalaze samo unutar velikih galaksija.
"Čini se da je ova najnovija galaksija poprilično stara. Ova crna rupa nekako je svoju veliku masu stekla jako brzo pre mnogo vremena, međutim, od tada je galaksija bila jako statična i nije formirala nove zvezde. Pokušavamo da shvatimo kako se to desilo. Još nemamo odgovor, ali to je upravo ono što ovu priču činu tako interesantnom“, izjavio je Boš.