Sir od leptira, ovčija jaja i slanina od pauna
Mali Englezi starosti do osam godina veruju da jaja legu ovce, da se slanina pravi od paunova, a krompirići od plastike, pokazalo je istraživanje urađeno na uzorku od 1.100 britanskih mališana.
Istraživanje pod nazivom "Dig Down South West", koje je među osnovcima na jugoistoku Engleske sprovelo osiguravajuće društvo "Cornish Mutual", pokazalo je da deca ne znaju mnogo o tome šta zapravo jedu.
Angažovano je i prepoznatljivo lice, Čarli Dimok, TV ličnost i ekspert baštovanstva.
Od 1.100 ispitane dece u Kornvolu, Devonu, Dorsetu i Somersetu, starosti od šest do osam godina, dve trećine dalo je konfuzne odgovore na prilično jednostavna pitanja kao što su: "Od čega se prave prženi krompirići i hamburger?".
Tek je svaki četvrti mališan znao da se hamburgeri "prave od krave", dok je najčešći odgovor bio "od Mekdonaldsa ili Burger kinga".
Jedan broj dece je čak rekao da jaja "dolaze od ovaca koje ih legu i sede na njima".
Što se sira tiče, većina malih Engleza bila je kategorična: prave ga leptiri ili pacovi, a mogu i miševi.
Krompirići se pak prave od "plastike", a slanina, čuveni engleski "bejkon", "od konja, koza ili pauna".
Mališani su imali zanimljive odgovore i kada je reč o sastojcima u jogurtu u kome se, po njihovom mišljenju, kriju guske i ćurke.
A čips? To je baš lako - on se pravi od zečeva, plastike i ovaca.
Samo je 43 odsto dece znalo da je za spravljenje sladoleda potrebno mleko. Većina misli, šta više ubeđena je, da u njegov sastav ulazi riba, sir, vazduh ili krompir.
Ono što zbunjuje je činjenica da su deca znala da prepoznaju i imenuju gotovo svo povrće i sve životinje.
Alan Godar, direktor "Cornish Mutual"-a, dao je svoj komentar: "Imajući u vidu da jugoistok predstavlja srce britanske poljoprivrede, iznenađeni smo rezultatima. Očekivali samo da će deca, koja žive okružena farmama i prirodom, znati mnogo više o poreklu hrane koju jedu".