Arktički okean gubi led 50% brže nego što se predviđalo
Morski led na Arktiku (severni ledeni okean) nestaje daleko većom brzinom nego što se očekivalo, pokazali su podaci satelita za proučavanje debljine Zemljinog ledenog pokrivača.
Preliminarni rezultati sonde Evropske svemirske agencije KrioStat 2 pokazuju da je 900 kubnih kilometara ledenog pokrivača nestalo iz Arktičkog okeana protekle godine, piše Rou Stori.
Ovaj stepen gubitka je 50 posto viša nego što su polarni naučnici dosad smatrali, pa sugeriše da globalno otopljenje, koje pokreću emisije staklenih plinova, počinje da ima veliki uticaj na to područje.
U sledećih nekoliko godina, Arktički okean mogao bi biti bez leda zokom letnjih meseci, što bi izazvalo masovnu navalu na iskorišćavanje prirodnih bogatstava tog područja.
Gubitak ledenog pokrivača na Arktiku čak i samo delom godine izazvao bi ogromne posledice. Bez belog sjaja leda, koji odbija sunčevu svetlost nazad u svemir, to područje će se zagrevati više nego danas. Kao rezultat toga, temperature okeana će narasti, što bi moglo otopiti slojeve metana na dnu okeana koje bi isparile u atmosferu.
Metan je posebno snažan staklenički plin i porast njegove količine u atmosferi će verovatno ubrzati globalno zagrevanje. Topljenjem morskog leda oko obala Grenlanda, njegovi ledenjaci će se topiti brže zbog čega će se novi mora povećavati brže nego danas.