Alkoholizam - narodna droga broj 1
Oko 340.000 Austrijanaca su zavisni od alkohola a ostalih 760.000 imaju problematičan odnos prema alkoholu. Ove brojke jasno daju do znanja, da je alkohol u Austriji narodna droga broj jedan. Bečki psiholog Karin Buš-Frankl govori o samospoznaji kao dobroj prevenciji.
Alkoholičar se ne postaje od danas do sutra, najčešće se radi o dugoročnom procesu. Mladi ljudi su posebno ugroženi, pošto njima posledice često nisu jasne a istovremeno vlada mišljenje među mladima, da je biti pijan "Kul", objašnjava Buš-Frankl.
U današnje vreme sve više su ugrožene osobe, koje u psihičkim i socijalno opterećenim situacijama potežu za alkoholom kao sredstvom za opuštanje.
Zabrinjavajuće postaje kada zamisao biti bez alkohola, stvara nemir i nelagodnost i kada se čovek tek nakon nekoliko čaša zaista oseća dobro i opušteno.
Prema brojnim istraživanjima problematična je sama po sebi i genetska predispozicija: ako su roditelji alkoholičari, verovatnoća da se postane alkoholičar je tri puta veća. O bolesti alkoholizma je reč, kada između ostalog postoji neizdrživa želja i nekontrolisano ponašanje prilikom konzumiranja alkohola, kada je potrebna sve veća doza alkohola ili kada su primetne pojave kao što su poremećaj sna, jako znojenje, drhtanje ili nemir.
Bezopasnim se smatra kada muškarac konzumira oko 20 do 24 grama čistog alkohola pet puta nedeljno, to odgovara količini od pola litra piva ili 0,25 litara vina. Za žene se računa polovina navedene količine. Ono što se danas naziva "problematično konzumiranje alkohola", u dijagnostici se može videti kao budući rani stadijum alkoholizma.
Sledeći test koji svako može da uradi, može da odredi stepen ugroženosti od alkoholizma. Ukoliko se samokritično i iskreno ispita sopstveno konzumiranje alkohola, to je sigurno jedan od najuspešnijih puteva da se ne sklizne u zavisnost, kaže psiholog Buš-Frankl.
Proverite da li ste u rizičnoj grupi
Koliko često pijete alkohol? Nikada 0 Jednom mesečno ili manje 1 2-4 puta mesečno 2 2-3 puta nedeljno 3 4 puta nedeljno i češće 4 Kada pijete alkohol, koliko čaša dnevno popijete? (1 čaša odgovara 0,33 litra piva, 0,25 litara vina, 0,02 litra žestokog pića) 1-2 čaše dnevno 0 3-4 čaše dnevno 1 5-6 čaša dnevno 2 7-9 čaša dnevno 3 10 i više čaša dnevno 4
Koliko često u jednom danu popijete šest ili više alkoholnih pića? Nikada 0 Manje od 1 puta mesečno 1 Svakog meseca 2 Svake nedelje 3 Svakog ili skoro svakog dana 4
Bodovanje: Svaki rezultat od tri ili četiri boda znači povećan rizik od alkoholizma.
|