Lovac na blago tvrdi da je našao ćilibarsku sobu
Ruski istoričar i lovac na blago Sergej Trifonov tvrdi da je rešio enigmu čuvene ćilibarske sobe ruskih careva, jedno od neprocenljivih blaga koja su nacisti opljačkali tokom invazije Sovjetskog Saveza u Drugom svetskom ratu.
U celosti izrađena od 35 kvadratnih metara panela obloženih ćilibarom, zlatom i dragim kamenjem, soba predstavlja remek delo barokne umetnosti i jedno je od najvažnijih svetskih umetničkih blaga.
Rusi su 2003. u potpunosti rekonstruisali ćilibarsku sobu u palati Katarine Velike u Sankt Peterburgu. Svake godine, državna fabrika ćilibara u selu Jantarni, što na ruskom znači ćilibar, vadi između 300 i 350 tona ove fosilne smole iz površinskih rudnika. Najlepši primerci mogu da dostignu cenu od 330 dolara po kilogramu. |
Ćilibarsku sobu je 1716. godine Petru Velikom poklonio Fridrih Viljem I, sin pruskog cara Fridriha I. Nacisti su je ukrali u oktobru 1941. godine iz Carskog Sela pored Sankt Peterburga, tadašnjeg Lenjingrada, i u 27 velikih sanduka prebacili u Keningsberg, današnji Kalinjingrad, koji se tada nalazio u sklopu Nemačke.
Nakon žestokog bombardovanja iz vazduha i napada sa kopna na grad u januaru 1945. godine, sobi se gubi svaki trag. Trifonov, međutim, tvrdi da je rešio enigmu. Ubeđen je da se soba nalazi u Kalinjingradu, u bunkeru 12 metara ispod površine zemlje, koji je 1945. služio kao prebivalište nemačkoj vrhovnoj komandi, ali i za skladištenje opljačkanog blaga.
On veruje da će do kraja meseca prodreti do njega i pronaći sobu čiju vrednost neki procenjuju na preko 170 miliona dolara. Uspeo je da u svoju teoriju ubedi guvernera Kalinjingrada, koji mu je obezbedio neophodnu finansijsku podršku za izvođenje radova na iskopavanju. Mnogi, međutim ostaju skeptični.
"On ispreda lepe priče, ali ne može ništa da dokaže", izjavio je stručnjak ruskog Instituta za arheologiju Vladimir Kulakov,