10 trikova za razgibavanje mozga
Svi mi svakodnevno koristimo svoj um, ali to ne znači da se baš sve njegove funkcije nalaze u savršenoj formi. Evo desetak vežbi koje će vam pomoći da utrenirate moždane vijuge i vremenom podignete svoj mentalni kapacitet
Sudoku
Verovatno ste već upoznati sa kakvom igricom je reč, ali za slučaj da niste, znajte da je u pitanju je logička zagonetka koja za cilj ima popunjavanje polja oblika kvadratne rešetke brojevima od 1 do 9. Mnogi smatraju da je Sudoku veoma zabavna i zarazna igra, a dokazano je da veoma pomaže u razvijanju veština vezanih za razrešavanje problema. Možete je igrati gde god poželite, rešavajući zadatke iz novina, one na svom mobilnom telefonu, Fejsbuku, Androidu, pa čak i toalet papiru.
Vikipedija: Slučajna stranica
Ova opcija na čuvenoj Internet enciklopediji predstavlja najjednostavniji način da steknete nasumično znanje. Ako svakoga dana, na ovako jednostavan način sebi dozvolite da naučite nešto novo o do tad vam poptuno nepoznatoj temi, vaš um će se u potpunosti preporoditi.
Jednostavne matematičke operacije
Niko od vas ne očekuje da iz glave rešavate komplikovane zadatke sa integralima i da znate logaritamske tablice napamet. No, uz 60 sekundi svakodnevnog sabiranja, oduzimanja, množenja i deljenja, vratićete svoj mozak u formu i mnogo manje ćete se oslanjati na pomoć digitrona. Ukoliko se pitate gde da nađete zbirku sa zadacima, setite se samo da se Slagalica prikazuje na televiziji dva puta dnevno, a odnedavno se pojavila i istoimena Fejsbuk aplikacija.
Manite se tastature
Svi smo se mi navikli na rad na računaru, posebno što je tekst u njemu mnogo lakše uobličiti nego korišćenjem pisanjem olovkom po listovima sveske. Međutim, ispostavilo se da se nova znanja bolje usvajaju kada se beleške hvataju rukom. Aktiviraju se centri za pažnju koji alarmiraju um da se fokusira na ono što se u datom trenutku nalazi pred njim.
Postanite sam svoj nastavnik
Veštine koje već posedujete možete poboljšati ako ih sami sebi predočavate u vidu predavanja. Umesto da u glavi ponavljate korake koji su neophodni da bi se obavio neki posao, počnite sebi da objašnjavate kako se to radi, kao da pričate pred celim odeljenjem. Ovo će vam pomoći da se brže setite svih neophodnih informacija, ali da izbegnete glupe greške.
Pričam ti priču
Pripovedanje predstavlja odličnu mentalnu vežbu. Za početak, stavljanjem suvoparnih činjenica u nekakav kontekst poboljšaćete svoje pamćenje. Na ovaj način sebi dajete priliku da se fokusirate na važne detalje i onome što želite da zapamtite date emocionalni značaj.
Probajte Lumosity
U pitanju je veb aplikacija koja pruža obuku za vežbanje specijalnih delova mozga. Program je besplatan, ali znajte da premijum nalog pruža širi spektar opcija. Vežbe su vrlo jednostavne za razumevanje i veoma zabavne. Kada završite sa jednom igrom, dobićete rezultat i cilj vam je da svakodnevnim vežbanjem poboljšate svoj učinak.
Meditirajte
Svakodnevni stres je pravi ubica uma i moždanih vijuga. Nije važno da postanete istočnjački guru koji će uz upaljene mirišljave štapiće praktikovati jogu, već da pronađete način da svoj um pročistite od negativnih misli i dosadne mentalne buke.
Saznajte sve o svojim vrlinama i manama
Kroz prethodne stavke mogli ste da prepoznate neke od načina na koje vas vaš sopstveni mozak ponekad sabotira. Prihvatite činjenicu da ste navučeni na savremenu tehnologiju, a isto tako naučite da živite sa tim da možda i niste baš toliko pametni koliko ste mislili da jeste. Zapravo, nema razloga da sada kada znate da ništa ne znate ne biste mogli da postanete mnogo bolji! Mislite o raznoraznim stvarima i pojavama, ma koliko vam banalno delovale.
Vežbajte i hranite se zdravo
Ma koliko ovaj savet predstavljao opšte mesto, mnogima uopšte ne bi palo na pamet u kojoj meri su ishrana i fizička aktivnost važne za razvoj mentalnih veština. Pomno proučite piramidu ishrane, kalorijsku vrednost obroka i pojedinih vežbi, a zatim krenite u potragu za receptima i najjeftinijim namirnicama, jer će to predstavljati odličan trening za vaš um.