Pavijani prepoznaju napisane reči
Novi naučni eksperiment je pokazao da pavijani mogu lako da nauče da razlikuju napisane smislene reči od grupa sa nasumično poređanim slovima, prenosi AP.
Francuski naučnici su sproveli eksperiment sa šest majmuna pavijana kojima su pokazivali engleske reči od četiri slova i grupe od četiri slova koje nemaju nikakvo značenje. Majmunima su na ekranu prikazivane grupe slova, a u ispod ekrana su se nalazili zeleni krug i plavi znak plus.
Ukoliko je prikazana reč, trebalo je pritisnuti zeleni krug, a ako se radi o grupi slova koja ne predstavlja reč, trebalo je pritisnuti plavi znak plus.
Na primer, kada majmun vidi slova BRRU, treba da pritisne plavi znak, jer to nije prava reč, a kad vidi slova KITE (što na engleskom znači zmaj), treba da pritisne zeleni krug.
Naučnici su na životinje primenili metode učenja putem nagrađivanja i učenje putem pogodaka i grešaka, tako što su majmunima davali nagrade kada tačno “odgovore”.
Rezultati su pokazali da su pavijani ubrzo počeli da prepoznaju engleske reči, iako ih ne razumeju, i imali su čak 75 odsto tačnih odgovora u više od 300.000 testiranja.
Oni su brzo zapamtili izgled nekih reči, ali i naučili da neka slova zajedno češće mogu da čine reči, pa su bili uspešni i kada su im prikazivane do tada neviđene grupe slova.
Džonatan Grenžer, kognitivni psiholog i autor eksperimenta rekao je da su majmuni naučili da reči dele na delove kao što ih ljudi dele na slogove, što ukazuje da i oni umeju da primete obrasce koji se ponavljaju.
Oni su naučili da će se na primer konstrukcija SH često naći u reči, dok FX neće, rekao je Grenžer.
Majmun po imenu Den je bio prava zvezda eksperimenta jer je imao najviše tačnih odgovora. Grenžer kaže da je četvorogodišnji Den imao oko 80 odsto pogodaka i da je naučio da prepozna 308 reči od četiri slova.