Mrtvi se sele na internet
Internet je postao neki novi svet, gde se ne leči samo usamljenost nego može dobro da se zaradi, a bogami i živi posle smrti.
Društvene mreže naprosto opsedaju čovečanstvo, jer nude jedinstvenu mogućnost - istog trenutka možete obavestiti ceo svet da ste postali otac, kupili kuću ili nekog osramotili.
Poznati neguju svoju slavu, nepoznati mogu da napišu šta misle, a političari se predstave u lepšem svetlu.
Na Tviteru, trenutno najpopularnijoj socijalnoj mreži, možete da saznate koje brige muče Maju Gojković kada ujutru ustane ili koja je omiljena kafana Milutina Mrkonjića, ali takođe i sa kim Mlađan Dinkić polemiše oko privatizacije NIS-a. Tu su i Jeca, Ceca, koje vode kafanske tračeve i nadmetanja u dužini jezika, kao i svetske zvezde poput Adrijane Lima i Kim Kardašijan koje, verovali ili ne, zarađuju svakim svojim novim tvitom po 10.000 dolara.
One su napravile ugovor sa Tviterom da čim objave komentar ili fotografiju, zgrnu brdo para. Novak Đoković svoje obožavaoce obaveštava o svakodnevnim putovanjima, željama, planovima, a predsednik Srbije Boris Tadić ima nekoliko naloga, a pitanje je ko se sve iza njegovog imena krije. Ono što je postalo pravi hit jeste da i mrtvi imaju svoje profile, koje su napravili oni koji dele njihova ubeđenja.
Tako Slobodana Miloševića naizgled možemo čitati i sa onoga sveta.
- Dragi građani, u moje doba Tviter nije postojao. Ipak, kao čovek promena, želim da vam se ovako obratim pošto mi je RTS trenutno nedostupan.
Otad u ime bivšeg jugoslovenskog predsednika neko stalno postavlja komentare, jer u modernom tehnološkom svetu ništa više nije nemoguće. Ipak, niko ne zna ko tačno stoji iza jednog od najpopularnijih profila među srpskim tviterašima.
Njegov prethodnik Josip Broz Tito sa onog sveta preko Tvitera Jugoslovenima čestita Dan republike, dok navodno preko B92 gleda "Partizansku eskadrilu".
Kako je tehnologija uznapredovala, čini se da raste i moć nekadašnjih lidera. Na Tviteru ih prate i podržavaju istomišljenici ili saborci, oni zabavljaju naciju, ali i ministre poput Olivera Dulića, koji upućuje ličnu poruku "bivšem komandantu".
- Nisam lutka da me naviju, imam samo Jugoslaviju, sve druge vatre bez tebe plamte, hej komandante.
Vesti iz Haga
|
Josip Broz ima 324 sagovornika, a među njima su glumci, pozorišni reditelji, a jedan od njih je i Jovan Krkobabić (ili neko ko se tako predstavlja) koji mu preko Tvitera upućuje poruke lične prirode.
- E, sinko, lepo sam ja govorio Leonidi: Povedi još petoricu da zatvore onaj haustor što vam je iza leđa. Ali on hoće okrugao broj.
Slobodan Milošević je ipak u prednosti nad Titom, jer ima 13.808 obožavalaca, ali i celim regionom. Prvi predsednik Hrvatske pokojni Franjo Tuđman ima ukupno troje pristalica, dok Alija Izetbegović nema Tviter nalog.
Interesantno je da je na Tviteru trenutno najpopularniji političar sa ovih prostora predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, čiji profil prati skoro 6.000 korisnika. Iza Čanka po broju obožavalaca su funkcioneri Demokratske stranke Oliver Dulić i Jelena Trivan.
Ministar odbrane Dragan Šutanovac je veteran Tvitera i Fejsbuka. U junu je, posle komentara o neuspelom koncertu Ejmi Vajnhaus, postao jedna od tema emisije na američkoj televiziji. Ipak, najveća zvezda u usponu na Tviter političkoj sceni Srbije je Milutin Mrkonjić, koji je za samo nekoliko nedelja prikupio više od 3.000 obožavalaca navodnim komentarima iz kafane. Među tviterašima je i zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić.