"Naučni" mitovi koji vređaju razum (2)
Teško je razlikovati stvarnost o fikcije kad je u pitanju nauka. Postoji nekoliko stvari, činjenica za koje verujemo da su naučne činjenice, ali su u stvari mitovi. Pogledajte nastavak priče.
1. Mesec ima tamnu stranu
Ne, nema. Ali potoji fantastičan album "Dark Side Of The Moon" (Tamna strana Meseca) tako da eto imamo barem to. Mesec je potpuno osvetljen od strane Sunca. Ova zabluda o Mesečevoj mračnoj strane došla je zbog toga što postoji strana meseca koja nije vidljiva sa Zemlje. Gravitacija naše planete i sinhronizovana rotacija ova dva nebeska tela utiče na to da stalno vidimo samo jednu stranu ovog prirodnog satelita.
2. Pravilo "Pet sekundi"
Pravilo kaže da ako hrana padne na pod, imamo pet sekundi da je podignemo pre nego što postane kontaminirana. Žao nam je što ćemo vas razočarati, ali to je laž. Ako hrana padne, ona će istog trenutka biti zagađena. Ali eto, ako vam je za utehu, nije uvek toliko strašno pojesti nešto sa poda, jer nam to pomaže da razvijemo imunološki sistem, ali ne treba ni preterivati.
3. Polaris je najsvetlija zvezda na severnom delu hemisfere
Ni ovo nije tačno. Sirijus je svetlija zvezda u odnosu na Polaris.
Važnost Polarisa je da njegova pozicija jer na nebu označava, tj. određuje Sever - i zbog toga se još naziva "Severnjačom".
4. Ljudska bića eksplodiraju u kontaktu sa bezvazdušnim prostorom tj. kosmosom
Ovaj mit je rezultat naučne fantastike i filmova koji ga koriste za povećavanje drame. U stvari, ljudsko biće može da preživi 15 do 30 sekundi u svemiru.
Nakon ovog kratkog perioda, nedostatak kiseonika uzrokuje nesvesticu što na kraju dovodi do smrti.
5. Evolucija utiče da sve ide u pravcu od nižeg ka višem
Iako je činjenica da prirodna selekcija iskorenjuje falinke iz genetskog bazena, postoje mnogi slučajevi u kojima nesavršeni organizmi mogu mnogo bolje da opstanu i prežive nego neki viši tipovi živih bića. Odlični primeri za to su pečurke, morski psi, rakovi i mahovine.
Ovi organizmi su takvi da su sposobni da se adaptiraju svojoj okolini bez dužih vremenskih perioda pripreme i aklimatizacije.
Pročitajte još: "Naučni" mitovi koji vređaju razum (1) |
KRAJ |