"Naučni" mitovi koji vređaju razum (1)
Teško je razlikovati stvarnost o fikcije kad je u pitanju nauka. Postoji nekoliko stvari, činjenica za koje verujemo da su naučne činjenice, ali su u stvari mitovi. Pogledajte o čemu se radi.
1. Ne postoji gravitacija u svemiru
Naravno da postoji gravitaciju u svemiru. I to je ima u ogromnim količinama. Razlog zbog kojeg se čini da su astronauti bez težine je zato što se oni nalaze u Zemljinoj orbiti. Oni su tik u Zemljinu gravitaciju, i stanje u kojem se oni nalaze je "večito" padanje. Još jedna zanimljiva činjenica je kada letelica uđe u orbitu, na visini od oko 250 milja iznad Zemlje, gravitacija se smanjuje za samo 10%.
2. Grom ne udara dva puta na isto mesto
To su gluposti! Grom vrlo često udara na isto mesto. On ne bira određena područja kao što su visoka stabla ili građevine, iako će u velikom broju slučajeva udariti u najviši objekat. Empajer Stejt Bilding i Ajfelova kula su redovne mete i ljubimci gromova.
3. Atmosfera čini da meteorit bude usijan kada prolazi kroz nju
Kada meteoroid ulazi u atmosferu Zemlje nije trenje to koje uzrokuje zagrevanje, to je brzina vazduha koji se sabija ispred letećeg objekta koji prouzrokuje zagrevanje. Pritisak vazduh generiše u toplinu dovoljno intenzivnu da bi se otopile stene. Drugi mit je da su meteori vreli kad udare o zemlju. Meteori su ledeni i uglavnom prekriveni mrazom. Ovo potvrđuje i naučna činjenica da je svemir ledeno mesto. Ili vam je ovo sad novi mit za koji niste znali?
4. Novčić bačen sa nebodera može da ubije osobu
Prema ovom mitu, ako bacite novčić sa zgrade kao što je npr. Empajer Stejt Bilding, dobiće takvo ubrzanje, koje bi ga učinilo ubojitim oružjem. Navodno, takav novčić sa tolikim ubrzanjem, mogao bi da usmrti prolaznika koji ni ne sanja da se neko igra Boga na 113 spratu neke zgrade. Činjenica je da aerodinamični oblik novčiča nije dovoljno dobar da ga učini opasnim po okolinu. Ono što će se dogoditi u stvarnosti jeste da će osoba koja dobije udarac imati utisak kao da je nesto ubolo, ali će sigurno preživeti.
5. Moždane ćelije ne mogu da se regenerišu
Naravno da mogu! Svaka ćelija u ljudskom telu može da se regeneriše ako joj date dovoljno vremena. Razlog za ovaj mit je zapravo jeste dugogdišnje verovanje zdravstvene zajednice da se nervne ćelije ne obnavljaju. Godine 1998, naučnici su otkrili da moždane ćelije mogu da se obnove. Ovo je dalo nadu da će jednog dana biti pronađen lek za Alchajmerovu bolest.
Pročitajte sutra: Najveći "naučni" mitovi koji vređaju razum (2) |