Diznijeve princeze su "sponzoruše"?
Teško je i zamisliti da se iz gledanja "Diznijevih" ekranizacija popularnih bajki može izroditi nešto ružno. Međutim, neki dečji psiholozi smatraju da one šalju opasne poruke.
Psiholog za decu i adolescente, dr Dženifer Hardstin, veruje da i dvogodišnja deca mogu usvojiti nerealne ideale iz bajki i "Diznijevih" crtanih filmova koji kasnije utiču na njihovo samopouzdanje i sliku sveta.
U knjizi "Oporavak princeze" (Princess Recovery: A How-To Guide to Raising Strong, Empowered Girls Who Can Create Their Own Happily Ever Afters), ona opisuje kako tradicionalne priče poput "Uspavane lepotice" i "Pepeljuge" promovišu ideju da ako je devojčica lepa i fino obučena može dobiti ljubav i steći popularnost.
Autorka taj fenomen naziva "sindromom princeze".
Ovakva vrsta poruke, smatra ona, ima snažan uticaj na samopouzdanje devojčica i otežava deci da shvate koliko su inteligencija, dobročinstvo i ambicioznost važne vrednosti.
"Devojčice od najranijeg detinjstva dobijaju poruku da je važno kako izgledaju i šta imaju i to na veoma površan način", smatra dr Hardstin. Njena knjiga je uputstvo roditeljima kako da deci na pravi način predstave "Diznijeve" crtaće i bajke.
Ona takođe smatra da sestre Kardašijan koje u Americi imaju svoj rijaliti šou "predstavljaju dobar primer kako se ne treba ponašati".
Osim opasnosti od "sindroma princeze", njene knjige roditeljima predstavljaju i vodič u to kako decu treba vaspitavati od najranijeg detinjstva.
Dr Hardstin misli da se deca prerano izlažu neprikladnim igračkama, poput Barbika, koje teraju decu da oponašaju starije. "Oporavak princeze" prema njenom mišljenju ima za cilj da povrati "balans, samopouzdanje i samodovoljnost u život devojčica i pruži im moderno i živahno detinjstvo“.