Najmanji motor na svetu veličine molekula
Naučnici su smanjili veličinu električnog motora na molekularni nivo. Istraživački tim Univerziteta Tafts u Masačusetsu napravio je najmanji električni motor na svetu, korišćenjem jednog jedinog molekula.
Ovaj veliki prodor u nano-nauci naći će se i u Ginisovoj knjizi rekorda, a mogao bi da dovede do stvaranja novih šema strujnih kola, smatra vođa tima Čarls Sajks, profesor hemije na Taftsu.
Naučnici su stvorili električni motor širine nanometra, što je milijarditi deo metra. Oko 60.000 nanometara srazmerno je širini ljudske dlake, što znači da je mikroskopski motor za toliko puta manji od jedne dlake i ostavlja daleko za sobom trenutnog rekordera, motora od 200 nanometara, preneo je "IBTajms".
"Značajno smo već napredovali u konstrukciji molekularnih motora koji se napajaju na svetlost i hemijske reakcije, ali je ovo prvi put da je napravljen električni molekularni motor", istakao je Sajks.
"Pokazali smo da možemo pustiti struju u jedan jedini molekul i naterati ga da radi nešto što nije slučajno", ukazao je on.
Tim naučnika je uz pomoć skenirajućeg tunelirajućeg mikroskopa (STM), kojim se posmatraju objekti na atomskom nivou, prikazao molekule kroz elektrone umesto kroz svetlost i uspešno zavrteo jedan butil-metil-sulfid molekul. Metalnim vrhom mikroskopa obezbedili su električno punjenje molekule položene na bakarnoj površini.
Atomi ugljenika i vodonika emitovani iz tog molekula oformili su nešto što je izgledalo kao dve ruke, sa četiri ugljenika na jednoj, i jednim na drugoj strani. Ovi lanci ugljenika su se slobodno rotirali oko sumpor-bakar veze pri brzini do 120 rpm.
Naučnici su otkrili da je temperatura od minus 450 Farenhajta idealan uslov za praćenje kretanja motora jer temperatura utiče na pravac i brzinu. Motor se pri većim brzinama okreće previše brzo da bi se posmatrao i kontrolisao.
Naučnici se nadaju da će ovaj motor naći svoju primenu u medicini i inženjeringu. Malim podešavanjem molekula, ovaj nano električni motor mogao bi da bude iskorišćen za generisanje mikrotalasnog zračenja.
"Jedan od ciljeva nano-nauke je da se individualni molekuli koriste za pravljenje svih vrsta uobičajenih naprava", istakao je Sajks.