Astmu leče gutanjem živih ribica
Indijska organizacija za prava dece Balala hakula sangam je od državne Komisije za ljudska prava zatražila da zabrani lečenje astmatične dece gutanjem živih ribica.
Svake godine u junu, u gradu Hajderabad, na hiljade dece mlađe od 14 godina, obolele od astme, dolazi na tradicionalno lečenje, koje se sastoji u gutanju jedne vrste živih ribica, dužine pet santimetara, u biljnoj pasti nepoznatog sastava. Te ribice navodno na putu do stomaka "pročišćavaju grlo", izveštava AFP.
Lečenje generacijama obavljaju članovi porodice Goud, koji tvrde kako su tajnu ove terapije njihovi preci doznali od izvesnog hinduističkog sveca 1845. godine. Lečenje je besplatno i obavlja se tokom dva dana na početku monsunske sezone, koje određuju astrolozi. Posle tretmana, deci se prepisuje stroga dijeta na bazi određenih namirnica tokom 45 dana.
U porodici Goud ističu da se ova terapija dokazala kao uspešna, ali odbijaju da saopšte sastav biljne paste. Svoje protivnike optužuju da su u službi farmaceutske industrije.
Jedna od zamerki kritičara ovog lečenja je i ta da nije higijensko jer "iscelitelj" terapiju obavlja na hiljadama dece ne perući nijednom ruke. Indijska država, inače, obezbeđuje specijalan voz za festival "riblje medicine", a angažuju se i dopunske policijske snage da nadziru masu.