Jevreji su imali četiri pramajke
Najnovija istraživanja izraelskih genetičara pokazuju da su 3.5 miliona Aškenazi Jevreja potomci samo četiri žene koje su živele "negde u Evropi" u protekllih 2.000 godina.
Svaka od četiri žene ostavila je "genetski potpis" koji se pojavio kod njihovih današnjih potomaka - tvrde izraelski naučnici u opsežnom tekstu upravo objavljenom u Američkom žurnalu humane genetike čije je delove preneo časopis "Nju sajentist".
Ko su Aškenazi?
Aškenazi (doslovno: „Nemci") su Jevreji čiji preci potiču iz Severne, Srednje ili Istočne Evrope. Prema preovlađujućoj teoriji, Karlo Veliki je pozvao mediteranske Jevreje da nasele nemačke teritorije (oko 800), pa je došlo do stalnog naseljavanja. Ovi Jevreji su se postepeno pomerali na istok prelazeći u Poljsku, pogotovo nakon Luterovih nastojanja da protera Jevreje iz nemačkih država. Do 1600. Poljska je postala mesto najmasovnijeg jevrejskog naseljavanja.
Izražen antisemitizam u Evropi u 19. veku podstakao je iseljavanje u Sjedinjene Američke Države. Holokaust je praktično uništio jevrejske zajednice u Evropi. Preživeli danas žive uglavnom u Severnoj Americi, Izraelu i u zemljama bivšeg SSSR-a. Manjih zajednica ima u Južnoj Americi, Britaniji, Skandinaviji, Australiji i Južnoj Africi. |
Njihova četiri "potpisa" pojavljuju se kod najmanje 40 odsto Aškenazi Jevreja dok se uopšte ne mogu naći u genetskom kodu "nejevreja".
Istraživanja su uključivala mitohondrialni DNK, takozvani "mtDNA" koji se prenosi samo preko majke. Žena svoj "mtDNA" može preneti na unuke samo preko ćerke. Zbog toga je "mtDNA" neka vrsta "perfektnog sredstva da se prati majčinska linija kog potomaka", ističu naučnici.
Istraživanja su uključivala analizu "mtDNA" više od 11.000 uzoraka iz 67 populacija.
Genetičar Majk Hamer, koji je obavio slična istraživanja na Univerzitetu Arizone, tvrdi da istraživanja koja su dovela do otkrića četiri pramajke Aškenazija "zaslužuju aplauz i sva priznanja". "Mislim da su izraelski genetičari obavili senzacionalan posao baveći se ovim problemom", oduševljeno je izraelskim medijima izjavio Hamer.
Međutim, on je zadržao rezervu prema tvrdnjama da su četiri pramajke živele u Evropi.
"Možda su živele na Bliskom istoku. Mi još uvek ne znamo tačno gde su živele te četiri žene, ali su njihovi potomci ostavili svoje duboke genetske tragove u današnjoj jevrejskoj populaciji što se ne može reći za potomke drugih jevrejskih žena", naglasio je Hamer.