Obama i papa se hrane istarskim tartufima
Beli istarski tartufi naći će se, kao gastronomski fenomen, na trpezama onih koji su spremni da potroše 6.000 evra za kilogram ovog gurmanskog zadovoljstva, najavljuju gastronomi, navodeći da se jelo obavezno nalazi na jelovnicima Bele kuće i Vatikana.
Ubrani u Motovunskoj šumi, tartufi će se ubuduće naći i na hotelskim trpezama od Vašingtona do Vatikana, za one najizbirljivijeg ukusa i najdubljeg džepa, preneo je Radio "Slobodna Evropa".
Istarski tartuf je fenomen, kažu poznavaoci gastronomije i zagovornici te jedinstvene pečurke, ističući da je ova podzemna biljka, neugodnog mirisa i deformisanog izgleda, nalik krompiru - za mnoge kraljica gastronomije. Ta čudna pečurka je za čoveka skrivena, a mogu je pronaći samo posebno dresirani psi.
Među najcenjenijim belim tartufima u svetu su oni iz Istre, iz Matovunske šume, uz reku Mirnu.
"Ima više vrsta tartufa. Ima tartufa koje morate čak uzgajati. Postoji i tartuf koji je poseban, pravi fenomen jer nema koren iz koga bi se hranio. On se hrani preko svog kompletnog, nazovimo ga, tela iz koga on dobijaa hranu i zbog toga je poznat i priznat u čitavom svetu", kaže tartufar iz mesta Buja Krsto Bjelić.
Zigante, jelo od tartufa kao začina, obavezno se nalazi i na jelovnicima Bele kuće i Vatikana.
"Kada nešto treba poslati za Belu kuću, za Vatikan, obavezno ide tartuf iz Istre. Reč je o ekskluzivnoj hrani. Cena uvek varira od sata do sata, kao kod zlata. Prošle godine je bilo jako malo tartufa tako da je i cena belog tartufa bila za prvu klasu i do 6.000 evra, a crnoga tartufa od 800 do 1.000 eura", navodi Bjelić.
Tartufati su prerađevine u kojima se udeo tartufa svodi na začinske količine. Iako su Zigante tartufi, kao najpoznatiji istarski proizvođač ovog delikatesa, osvojili tržište gotovo pola planete, i u Crnoj Gori vide interes za plasman.
"Vidimo da i Crna Gora kao potencijalni potrošač raste sve više i više. Posebno crnogorsko primorje i oni su strašno zainteresovani upravo zbog gostiju iz Evrope i izbirljivih gostiju preko leta".
Osim kao gastronomski ekskluzivitet od starog Egipta preko Grčke i Rima do ovog milenijuma, tartuf važi za moćni afrodizijak i čuvara zdravlja. Do sada najveći primerak tartufa pronađen je upravo u Istri.
"Mi smo vlasnici najvećeg tartufa, moj gazda Đan Karlo Zigante i ja. To je tartuf od kilo i 320 grama. To je rekord i za Ginisa", kaže Krsto Bjelić. Od samo ovog tartufa napravljena je večera za 100 zvanica.