Kompjuteri će do 2045. vladati svetom
Sve je postalo jasno 1996. godine kada je svetski šahovski šampion Gari Kasparov izgubio meč od ''Dip blua", kompjutera koji je projektovao IBM. U uzbudljivoj završnici, dok je bilo jedan-jedan u pobedama i uz tri remija, Kasparov je napravio grešku u otvaranju, i simbolično, u ime čovečanstva položio oružje pred nadmoćnijim neprijateljem, pišu beogradski mediji.
Šahovski analitičari su tvrdili da je čovek favorit u odnosu na računar, jer iako mašina izračunava kombinacije sto miliona puta brže od čoveka, čovek je dominantan kada je reč o strategiji i intuiciji. I to, naravno, ne važi samo za šah, piše ''Pres''.
Čovek je napravio mašinu da bi sebi olakšao život, ali pitanje je samo dokle će čovek uspevati da kontroliše mašine toliko puta moćnije i sposobnije od njega. U Srbiji, gde se mobilni telefon koristi za držanje na stolu u kafiću, a vrhunac tehnološkog napretka predstavlja duplo jača sijalica da radnici bolje vide dok rade, ovo još ne predstavlja značajnu pretnju, ali naučnici na dalekom Zapadu već duže vreme pokušavaju da predvide kada će doći vreme da kompjuteri ovladaju čovekom.
Već je teško zamisliti neku stvar iz našeg života za koju već ne postoji neka mašina koja to mnogo jednostavnije i efikasnije radi. Čak je moguće i voditi ljubav preko mašine, ali ono što u pogledu u budućnost deluje najviše zapanjujuće jesu kompjuteri koji prave kompjutere.
Mašine, dakle, već postaju civilizacija za sebe, pitanje je samo da li će sa razvojem veštačke inteligencije postati sposobni da donose odluke kao što to čini ljudska vrsta i da počnu da se razmnožavaju bez kontrole čoveka, slično scenariju naučnofantastičnog filma ''Terminator". Sve je manje onih koji sumnjaju da će doći to vreme Terminatora, a pitanje koje dominira jeste kada će se to dogoditi.
Rejmond Kercvejl, jedan od najpoznatijih svetskih pronalazača i futurista (ljudi koji predviđaju budućnost), poznat kao čovek koji je poslednjih trideset godina najpreciznije predviđao tehnološki napredak, zaprepastio je svet i odredio godinu - 2045.
To je godina kada će se dogoditi takozvani singularitet, što je pojam koji su američki naučnici skovali za trenutak kada će tehnološki napredak probiti sve granice i kada će mašine stvoriti svet koji ljudski mozak ne može da zamisli. Naučno preciznije rečeno, singularitet je era u kojoj će inteligencija postati ''nebiološka" i trilionima puta moćnija nego što je danas, što će stvoriti civilizaciju van naših bioloških mogućnosti i koja prevazilazi ljudsku kreativnost.
Kercvejl tvrdi da će već za 20 godina kompjuteri biti u stanju da razviju veštačku inteligenciju na nivou čoveka, a do 2045. godine, prema njegovim prognozama, količina veštačke inteligencije će biti milijardu puta veća od ukupne ljudske biološke inteligencije na planeti.