Jagnje sa šest nogu
U stadu Dragoljuba Stoilkova u selu Trnski Odorovci kraj Dimitrovgrada nedavno je ovca ojagnjila muško jagnje sa šest nogu. Stoilkov se stočarstvom bavi više od 20 godina, a ovakav slučaj dosad nije zabeležen u tom kraju, pišu beogradski mediji.
Jagnje ima nepuna dva meseca, zasad dobro napreduje, ali ne može samo da se hrani, već ga domaćin mlekom na cuclu hrani iz flaše. Ne može baš ni da stoji jer su dve od šest nogu srasle kod desne plećke i brzo se umara, piše ''Alo''.
- Imam dvadesetak ovaca, 13 jaganjaca i ovo je četrnaesto. Ojagnjilo se negde oko Nove godine. Majka je prva uveče videla kad se ojagnjilo i odlučili smo da ga zadržimo. Čuvamo ga i dalje. Gledali su ga veterinari i rekli da je to verovatno neki genetski poremećaj, da je moguća operacija da se te dve noge odstrane, ali mi to ne želimo. Ne može baš mnogo da se kreće ni da skače kao ostala jagnjad. Nadenuli smo mu ime Baca. Hranim ga oko podneva. To nam se dešava prvi put za sve ove godine - kaže pedesetogodišnji Stoilkov za beogradski list.
Diplomirani inženjer stočarstva Slobodan Mladenović u veterinarskoj klinici u Pirotu, kaže da zbog zabačenosti sela u kojem se ovo dogodilo odgajivači imaju problem da nabave kvalitetne muške priplodne ovnove i uglavnom ostavljaju ovnove iz sopstvenih stada za dalju reprodukciju, što dovodi do pojave inbridinga ili parenja u srodstvu.
- Kao rezultat javljaju se slabo vitalna jagnjad, povećana je smrtnost kod jagnjadi u ranom uzrastu, a česte su i pojave takvih anomaliteta kao što je ovaj. To može da bude zanimljivo, ali se mi protiv toga borimo. Kod krupnih preživara, gde se radi veštačko osemenjavanje, to je ipak mnogo ređa pojava, dok se u ovčarstvu, gde je uglavnom reč o prirodnom parenju, procenat verovatnoće pojave anomaliteta je veći. Naša veterinarska klinika deluje edukativno na terenu i pokušava svojim radom da eliminiše ovakve pojave i smanji ih na najmanju moguću meru - kaže Mladenović.