Titov Galeb na Miloradovoj kući
Na kuću Milorada Maslovarića iz Smederevske Palanke "sleteo" je Titov Galeb. Avion impozantnih dimenzija nastao je u kućnoj radionici ovog penzionisanog instruktora zavarivanja. Uradio ga je, kaže, kao uspomenu na vremena kad se lepo živelo i podigao na krov porodične kuće u Šulejićevoj ulici.
Učinio je to uz pomoć četiri korpulentna ortaka. Letelicu je, naime, trebalo dići na visinu od preko šest metara. S obzirom na to da se nije moglo sve na mišiće, poslužio se specijalnom napravom i koturaljkama.
- Da napravim ovako nešto ideju mi je dao sam život - veli Milorad Maslovarić.
- Ja sam živeo i radio u Titovo vreme. Meni, a i većini drugih ljudi u SFRJ, bilo je lepo. Imao sam posao, dobru platu, šansu da napredujem u struci...
Ne mogu da zaboravim vreme besplatnog školovanja i lečenja. Fabrike su radile punom parom i sve je bilo bolje...
Zašto je baš avion Galeb uzeo kao simbol lepog života i napretka?
- Zbog toga što je to bio naš proizvod, simbol domaće pameti, a uz to i solidnih tehničkih karakteristika - objašnjava Maslovarić.
- U proizvodnji Galeba bila je angažovana armija najboljih inženjera, tehničara i majstora. Mlade generacije danas trebalo bi da znaju da smo nekada vladali složenim i pouzdanim tehnologijama.
Radio u Nemačkoj
Neko vreme je radio i u inostranstvu. Bio je angažovan kao ispomoć na zavarivačkim poslovima u Kelnu, Esenu, Diseldorfu... |
Maslovarić je, radeći na ovom avionu, vodio računa o svemu. Tako ga je ukrasio simbolima socijalizma: grbom Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i medaljonom s Titovim likom. Oba simbola aplicirana su na repu aviona.
- Tito "ponovo jaše na čelu kolone" - napominje Maslovarić.
- Ovog puta i kao zaštitni znak jednog dobrog vazduhoplova i jednog vremena u kojem je cvetala domaća industrija.
Maslovarić naglašava da je avion napravljen od čvrstih, ali lakih materijala kao što su aluminijum, plastificirani lim, kaučuk, plastika, staklo, guma...
Konstruisan je tako da može da odoli i najvećoj oluji. Zanimljivo je da će služiti i kao vetrokaz, pošto može da rotira.
- Razmišljao sam i o tome da ugradim dinamu pa da avion uz pomoć vetra proizvodi struju, ali sam od toga odustao - navodi Maslovarić.
- Uhvatilo je hladno vreme i ja jednostavno više nisam mogao da se na tome angažujem. Moguće je da ću taj naum realizovati na proleće, kad grane sunce i kad se bude moglo raditi napolju.
Maslovarić je na ovome radio skoro dva i po meseca. Avion je dugačak blizu tri metra.
Veći - napominje - ne bi valjao, jer bi ga polomili jaki vetrovi. Inače, najpre je uradio projekat, a onda je prišao njegovoj realizaciji. Radio je bez ičije pomoći. Onako kako je u glavi zamislio, tako je - naglašava - i ispalo.
Obožava pecanje
|