Hirurzi se plaše crvenokosih pacijenata
Sa crvenokosim pacijentima treba biti posebno oprezan, tvrde neki lekari koji su uvereni da riđi pacijeniti nisu kao ostali jer, drugačije reaguju nego pacijenti s "običnim" bojama kose.
Nikol Kidman, Džuliji Roberts ili Borisu Bekeru sem globalne prepoznatljivosti zajednička je i njihova prirodna boja kose: crvena. No ova, optički uglavnom primamljiva osobina, bi uskoro mogla postati medicinski problem, preneo je Dojče vele.
Mnogi hirurzi i anesteziolozi naime tvrde da se crvenokosi pacijenti na operacionom stolu ponašaju drugačije nego pacijenti ostalih boja kose. Oni tvrde da crvenokosi jače krvare i reaguju drugačije na uobičajna anesteziološka sredstva.
Najviše problema s crvenokosima imaju lekari u Velikoj Britaniji i Irskoj jer tamo živi natprosečno mnogo crvenokosih.
"U ostalim delovima sveta govorimo o jedan do dva odsto prirodnih crvenokosih, kod nas u Velsu ih je preko šest posto", kaže Džonatan Beri, hirurg na jednoj klinici u Svansu.
Svaki dvadeseti pacijent na operacionom stolu u njegovoj bolnici je crvenokos. I to je činjenica s kojom mnogi lekari imaju problema.
"Već godinama imam dojam da crvenokosi pacijenti jače krvare i to bez obzira na to jesu li primili medikamet za zgrušavanje krvi ili ne. Isto tako imam mnoge pacijente koji uvek iznova dobijaju bruh. I anesteziolozi s kojima radim su duboko uvereni u to da crvenokosi drugačije reaguju", kaže Beri.
Odgovor na pitanje da li se radi o subjektivnom uverenju nekolicine lekara ili o dokazanoj medicinskoj činjenici, pokušao je pronaći i dr Beri. Ni u jednoj od 40 studija, koja bi mogla imati neku naučnu osnovu, koje je Džonatan Beri detaljno pregledao nije se moglo dokazati da crvenokosi jače krvare nego ostali pacijenti, ali to ne ne važi za anesteziologe.
Neki smatraju da je gen koji je odgovoran za boju kose odgovoran i za osećaj bola.
Beri je uveren da niko ne bi trebal da strahuje od crvenokosih pacijenata nego, u najgorem slučaju, od njihovog temperamenta.