Da li može granata na zajam?
Sarajevska firma "Pretis" zatražila je početkom godine od Ministarstva odbrane BiH da im pozajmi topovske granate da bi ispoštovali ugovor sa vojskom Čilea, naveo je banjalučki "Glas Srpske".
Taj list u broju za ponedeljak otkriva da je zahtev upućen ministru odbrane Selmu Cikotiću 20. januara ove godine, a upućeni, kako navodi "Glas Srpske", smatraju da je to samo jedan od dokaza da su Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH postali magacin iz kojeg se preduzeća namenske industrije iz Federacije BiH snabdevaju onim što im nedostaje.
"S obzirom da imamo ugovor za proizvodnju 1.500 komada granata kalibra 105 milimetara za armiju Čilea, a nalazimo se u poteškoći obezbeđivanja finansijskih sredstava za realizaciju navedenog ugovora, potrebno nam je 1.000 komada mesingane čaure M14 za metak 105 mm HE M1. Rok za realizaciju navedenog ugovora je 30. april ove godine, a ponuda proizvođača iz Turske za obezbeđivanje ove čaure je 120 dana od dana uplate avansa", kaže se u dopisu "Pretisa", čiji faksimil je objavio banjalučki list.
Ova firma navodi da nisu u mogućnosti da ispoštuju ugovoreni rok isporuke naruče municije i da stoga mole Ministarstvo odbrane da im pozajme 1.000 granata, koje se nalaze u magacinima Oružanih snaga BiH.
U "Pretisovom" dopisu je navedeno da će pozajmljene granate vratiti krajem septembra ove godine. U Predsedništvu BiH, koje je zaduženo za odbrambenu politiku, kazali su banjalučkom listu da ta institucija nije donela nikakvu odluku kada je reč o pozajmici i ustupanju sredstava Oružanih snaga BiH sarajevskoj firmi.
"To ne isključuje mogućnost da je neko mimo ove institucije isporučio ''Pretisu'' municiju, iako na to nije imao pravo. Jedino Predsedništvo može da donese odluku šta će uraditi sa viškovima municije, da li će ih uništiti, prodati ili donirati", rekli su u Predsedništvu BiH.
Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) BiH pokrenula je istragu u "Pretisu" u vezi sa uništavanjem viškova oružja i municije, jer se sumnja da su znatne količine predviđene za uništavanje završile u inostranstvu.
Ministar Cikotić nije želeo da konkretno govori o "Pretisovom" zahtevu, ali je rekao da zbog te istrage, oružje i municija u "Pretisu" nije uništavano od druge polovine 2008. do 6. jula ove godine.
"Istraga još nije završena, ali za sada nema indicija da je bilo narušavanja procedura i da je bilo ko iz Ministarstva odbrane upetljan u ono što u 'Pretisu' istražuje SIPA", rekao je Cikotić.