Evropa sve Rome šalje na Kosmet
Internacionalna unija Roma apelovala je danas na vlade evropskih zemalja da deo romske populacije sa Kosova i Metohiju integriše u državama u kojima žive jer je 500 Roma koji su po programu readmisije već vraćeni na Kosmet životno ugroženi i prepušteni ulici.
"Mnogi od njih nisu nikada živeli, niti su rođeni na Kosovu i Metohiji. Veliki broj njih su državljani susednih ili bivših jugoslovenskih republika koji su lažnim identitetom dobijali zaštitu i azil u zemljama zapada", navodi se u apelu koji je uputio Jefta Aksić, komesar za readmisiju Roma sa zapada na Kosmet.
Aksić u izjavi Srni objašnjava da je desetine hiljada Roma iz regije zapadnog Balkana iskoristilo krizu na Kosmetu devedesetih godina za dobijanje azila u evropskim zemljama, što im se sada raća.
Tako je u Gračanicu vraćena romska porodica iz Zagreba koja nikada nije bila u južnoj srpskoj pokrajini, ne poznaju jezik ni običaje teritorije na koju su vraćeni kao u matičnu domovinu.
"Postoji mogućnost da problem osoba obuhvaćenih readmisijom ozbiljno naruši međunarodno pravo, pravo na slobodu, život i egzistenciju. Vladine, nevladine i međunarodne organizacije zadužene za prihvat i brigu o njima, nedovoljno i neodgovorno prilaze njihovim problemima, njihovoj integraciji i ljudskim pravima koja im po svim međunarodnim konvencijama pripadaju", navodi se u Aksićevom apelu.
Ističući da su problemi sa kojima se suočava sadašnjih 500 Roma vraćenih na Kosmet ogromni, komesar Internacionalne unije Roma upozorava da bi eventualno vraćanje nekoliko desetina hiljada njih bilo katastrofa za romsku populaciju.
"Velika nezaposlenost, veliki broj socijalnih slučajeva, ogromno siromaštvo, uzurpirana imovina, korupcija i kriminal, kroz koje prolazi društvo na Kosmetu, postavlja pitanje koliko je društvo, institucionalno, kadrovski i finansijski spremno za talas hiljada osoba obuhvaćenih programom o readmisiji", navodi Aksić u apelu vladama evropskih zemalja.
Internacionalna unija Roma zbog toga moli vlade evropskih zemalja da deo romske polulacije sa Kosova i Metohije integriše u državama u kojima su do sada ostvarivali svoja prava, ili da im po privilegovanim i specijalnim programima o migraciji uputi ka "trećim zemljama", u Ameriku, Kanadu i Australiju.