Na udaru stranci širom Evope?
Izjava nemačke kancelarke Angele Merkel da multikulturalni eksperiment u ovoj zemlji nije uspeo uzdrmao je našu dijasporu. Iako se svi slažu da se ocena Merkelove verovatno odnosi na tursku i arapsku populaciju koja ima problem sa društvenom integracijom, iz našeg rasejanja stižu bojazni da ono što se sada dešava Turcima, u perspektivi može da pogodi i Srbe. Takođe, sam problem je prešao granice Nemačke, pa se spekuliše i da bi sličan odnos prema imigrantima mogle da imaju i druge države Evrope.
- Multikulturalizam je bio jedan od stubova na kojem je počivala posleratna Nemačka, kao i posleratna Evropa.
Ukoliko je taj koncept propao u Nemačkoj, postoji opasnost da će cela EU doći u sukob sa samom sobom i s drugim državama, što svakako nije dobrodošao scenario - istakao je Predrag Simić, bivši ambasador Srbije u Francuskoj i profesor Fakulteta političkih nauka.
"Pretnje nisu upućene nama"
Dragan Urošević
Predstavnici srpske zajednice u Nemačkoj slažu se da je komentar Angele Merkel bio usmeren pre svega na neuspeh u integraciji turske i arapske zajednice, dok je integracija Srba u nemačko društvo dostigla zadovoljavajući nivo.
Pojedinci, kako su "Vesti" objavile, ipak se plaše da bi ono što se događa Turcima danas, moglo u budućnosti da zadesi i Srbe.
Turci neće da uče jezik
Kako je rekao Urošević, većinu mladih Turaka ne interesuje da uče nemački, a ne shvataju da bez znanja jezika ne mogu da napreduju. Žene su im zatvorene u kućama i nemaju kontakt sa okolinom, pa je normalno da ne znaju jezik, navodi on. |
Britanski "Fajnenšel tajms" ocenjuje da Merkelova nije od onih političara koji se trude da privuku pažnju medija agresivnim frazama, već da je želela da smiri antiimigracione konzervativce. Istovremeno je, piše list, duboko svesna da nemačko stanovništvo stari i da su zemlji potrebni stranci da popune nedostatak stručnih kadrova. Ministar ekonomije Rajner Briderle je rekao da Nemačka zbog manjka kadrova gubi 15 milijardi evra godišnje.
Više ih otišlo nego došlo
|
S ovim se donekle slaže i bivši ambasador Srbije u Nemačkoj Ognjen Pribićević.
- Kancelarka Merkel je htela da kaže da se Nemačka zalaže za razvoj tog društva, ali i da postoje problemi u nastojanju da se što bolje povežu različite etničke i kulturne grupe.
Ključni problem je što te grupe žive jedna pored druge, a nemaju adekvatnu komunikaciju. Ako se u Nemačkoj ne uspostavi uspešna komunikacija između tih zajednica, to bi mogao da bude problem za celu Evropu - ističe Pribićević.
Volfram Mas: Srpska dijaspora dobro integrisana
|