"Jedino se o Kosmetu ne slažemo"
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je posle razgovora sa šefom američke diplomatije Hilari Klinton da je Srbija spremna za dijalog sa Kosovom i da želi da on počne što pre bez odlaganja. Tadić je ponovio da Srbija ne priznaje i nikada neće priznati nezavisnost Kosova i Metohije. Hilari Klinton je rekla da je problem Kosova i Metohije pitanje oko koga se Beograd i Vašington ne slažu.
Predsednik Tadić je kazao da Srbija poštuje legitimna prava albanskog naroda, ali da takođe brani i svoja legitimna prava.
"Srbija je podnošenjem rezolucije sa 27 evropskih zemalja pokazala da je prviržena dijalogu i želi da dijalog počne što pre", rekao je Tadić.
Hilari Klinton kaže da je problem Kosmeta pitanje oko koga se Srbija i SAD ne slažu, ali da je rezolucija Generalne skupštine UN osnov za dijalog koji može da doprinese poboljšanju.
Prema njenim rečima, u tom dijalogu trebalo bi rešavati svakodnevna pitanja. "Odluka Generalne skupštine može da postane osnova za dijalog i doprinese dobrobiti naroda Kosova i Srbije", rekla je Klinton.
Ona je naglasila da će dijalog Beograda i Pirštine pomoći narodima Kosova i Metohije i Srbije i imati pozitivan uticaj na odnose Beograda sa susedima, Evropskom unijom i Sjedinjenim Američkim Državama.
Saradnja sa Hagom zbog nas samih
Tadić je rekao da će Srbija izvršiti obaveze "ne zbog Haškog tribunala i međunarodne zajednice, već zbog sebe same“.
"Čak i kad bi Haški tribunal sutra prestao da postoji, Srbija bi nastavila potragu za Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem, sa namerom da se svi optuženi nađu pred licem pravde“, naglasio je Tadić.
Kad je reč o zločinima nad Srbima, predsednik Srbije je rekao da je procesuiranje onih koji su počinili te zločine preduslov za pomirenje u regionu.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton izjavila je da SAD cene napore Srbije u saradnji sa Haškim tribunalom.
"Srbija ulaže velike napore da uhapsi preostale haške begunce i taj napor mora da se ceni", rekla je Klinton u obraćanju novinarima.
"Srbija se najviše trudi da uđe u EU"
Državna sekretarka SAD Hilari Klinton izjavila je danas da je Amerika posvećena radu sa Srbijom kako bi naša zemlja postigla svoje ciljeve, a to je ulazak u Evropsku uniju.
"Zajednički interes svih nas je u miru i napretku ovog regiona i podržavamo sve zemlje regiona da što pre uđe u EU, ali ni jedna zemlja nije učinila napora koliko Srbija da bi se približila Evropi“, ocenila je Klintonova.
Prema njenim rečima, evropske integracije zahtevaju jako vođstvo, a predsednik Tadić je to obezbedio. "Ubeđeni smo da Srbija može ne samo da postane član EU, već i primer u Evropi", rekla je Klintonova na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem.
"Kad smo pričali ranije telefonom, a posebno danas, istakla sam da nam je zajednički interes mir i stabilnost regiona, da zemlje regiona što pre uđu u EU... Nijedna zemlja nije zaslužila taj ulazak, nije učinila dodatni napor... gospodine predsedniče, vi ste to učinili", zaključila je šefica američke diplomatije.
Ovo je prvi susret Borisa Tadića i Hilari Klinton. Njih dvoje su razgovarali nešto više od sat vremena, najpre nasamo, a zatim su im se pridružili saradnici - pomoćnik američke državne sekretarke za evropska i evroazijska pitanja Filip Gordon, kao i srpski ministri spoljnih poslova i odbrane, Vuk Jeremić i Dragan Šutanovac.
Cvetković: Potrebno više američkih investicija
Srpska delegacija
Vlada Srbije je uverena da je dijalog Beograda i Prištine jedini put za pronalaženje kompromisnog rešenja za Kosovo i Metohiju, izjavio je danas premijer Srbije Mirko Cvetković, u razgovoru sa američkim državnim sekretarom Hilari Klinton. "Srbija je spremna da razgovori počnu u skladu sa nedavno usvojenom rezolucijom u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija“, dodao je on. Iako je konstatovano da su SAD među najvećim stranim investitorima u Srbiji sa ulaganjem od oko 1,6 milijardi dolara premijer Cvetković i Hilari Klinton su istakli da je neophodno intenziviranje ekonomske saradnje, povećanje obima investicija, kao i unapređenje trgovinske razmene između Amerike i Srbije.
Đukić-Dejanović: Zadovoljna izjavama Hilari Klinton
![]() Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović izrazila je večeras zadovoljstvo zbog izjave državne sekretarke SAD Hilari Klinton da Srbija može da postane ne samo član EU, nego i primer u Evropi.
Šutanovac: Najbolja saradnje Srbije i SAD je u odbrani
Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac i državni sekretar SAD Hilari Klinton izrazili su danas zadovoljstvo nivoom saradnje u oblasti odbrane, koja "predstavlja najbolji deo ukupnih bilateralnih odnosa SAD i Srbije". |
Sastanak sa NVO sektorom
Posle razgovorima sa srpskim zvaničnicima u Palati Srbija američka državna sekretarka se večeras neformalno sastala sa predstavnicima nevladinog sektora i predstavnicimanekih verskih zajednica.
Izvršni direktor Građanske inicijative Miljenko Dereta rekao je da je Klintonova tokom susreta sa predstavnicima NVO odala priznanje ulozi civilnog društva u političkim promenama u Srbiji.
''Ona se osvrnula i na događaje od nedelje i rekla da to pokazuje koliko su osetljive demokratije u kojima živimo, kao i da to nije samo slučaj Srbije, nego da se to dešava i na mnogim drugim mestima'', kazao je Dereta.
Prema njegovim rečima, američka državna sekretarka je konstatovala da je ono što radi civilno društvo u Srbiji na neki način u skladu sa demokratskom tradicijom SAD i da će podrška Vašingtona biti nastavljena.
Hilari Klinton je drugi visoki zvaničnik najuticajnije države sveta koji za godinu i po dana dolazi u Beogradu i, prema procenama i u Vašingtonu i u Beogradu, njena poseta će dati dodatnu dinamiku unapređenim odnosima dve zemlje.
Tadić je na konferenciji za novinare zahvalio Hilari Klinton za dolazak u Srbiju, istakavši da su izazovi sa kojima se Srbija suočava "izazovi za koja su nam potrebna partnerstva i saradnja sa najvećim silama, a SAD to svakako jesu".















