U priči oko Kosmeta nema izdajnika
Ministar odbrane i potpredsednik DS Dragan Šutanovac izjavio je da u rešavanju problema Kosova i Metohije prioritet treba da bude pitanje života građana koji na Kosmetu žive, pišu beogradski mediji.
- Problem Kosova i Metohije ne može se rešavati u jednoj godini, na jednoj sednici Saveta bezbednosti ili Generalne skupštine UN. Nažalost, radi se o istorijski teškom pitanju, a kulminacija je bila u posleratnim vremenima kada je komunistički režim zabranjivao srpskim porodicama povratak na Kosmet - izjavio je Šutanovac u intervjuu za ''Press''.
Po vama, u čemu je greška u kosovskoj politici?
- U manjoj ili većoj meri Srbija je imala pristup rešavanju problema isključivo kroz insistiranje na teritorijalnom integritetu i bez uvažavanja realnih potreba građana. Ekonomsko zaostajanje, nizak nivo obrazovanja pomešani sa tradicionalnim nacionalizmom pomerili su vrednosni sistem u apsolutno pogrešnom pravcu. Trenutak je kada moramo pre svega da brinemo o građanima na Kosovu jer su upravo oni najugroženiji i bez njih je svaka politička borba za očuvanje teritorijalnog suvereniteta bespredmetna.
Ovakav stav o Kosmetu kao da nije u skladu sa politikom vaše stranke?
- Apsolutno je u skladu sa politikom DS. Priznanje nezavisnosti Kosova za nas je neprihvatljivo. Ali, u isto vreme moramo tražiti rešenja u okviru zadatih koordinata koje su vremenom sve manje. Moramo tragati za rešenjem koje je životno i ekonomski održivo kako nam se ne bi desilo da dođe do iseljavanja zbog toga što ljudi nemaju životnu perspektivu na Kosmetu.
Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić optužio je DS da od njega hoće da naprave izdajnika koji bi priznao Kosovo i da je to rekao na sastanku sa Vesterveleom?
- Zlonamerni će reći da je Nikolić na tom sastanku pričao snishodljivo, ponižavajuće i neprihvatljivo sa stanovišta srpskog nacionaliste, a ja smatram da je imao jedan pragmatičan nastup i da je realno objasnio evropske stavove SNS. Niko od učesnika sastanka nije odstupao od državne politike o Kosmetu. Kada govorimo o Kosovu i Metohiji nikad ne bih bilo koga nazvao izdajnikom.
Političar bi trebalo da bude kao stomatolog
Koliko ima populizma u politici danas?
|
Ublažili ste retoriku prema Nikoliću?
- Smatram da je Kosovo tema oko koje bi trebalo da napravimo bar minimum nacionalnog konsenzusa. O Nikoliću mislim što i ranije. I dalje pažljivo slušam šta o njemu pričaju radikali koji ga najbolje poznaju. Nemam visoko mišljenje o onima koji se u crkvi zakunu na vernost, a posle nekoliko meseci izdaju tu zakletvu.
Da li je posle izbora, kad god bili, moguća koalicija DS i SNS?
- Vlada ima kapacitet da i nakon sledećih izbora bude formirana u ovom obliku. SNS ima veliki problem, a to je programsko opredeljenje, nisam imao priliku da čujem šta je to što oni nude. Kritikovati saradnju sa EU i NATO, a u isto vreme tražiti da pišemo zajedno rezoluciju o Kosovu je politički bizarno!
I dalje se provlači pitanje NATO. Da li je NATO možda poslednja međunarodna organizacija u koju Srbija može da uđe, jer je EU sve dalje?
- Srbija ima još vrlo mali broj teških odluka koje mora da donese da bi uobličila svoje društveno-političko stanje, a jedna od njih je odnos prema NATO. To danas nije vojni savez, već političko-vojni savez koji ima izuzetno veliku važnost u svetu. NATO je savez najrazvijenijih i najmodernijih zemalja sveta i Srbija treba da ima što je moguće čvršće odnose sa tim savezom. Uostalom, da smo naše odnose sa NATO definisali početkom '90-ih na kvalitetniji način, ubeđen sam da bi istorija celog Balkana, posebno Srbije, bila značajno drugačija u pozitivnom smislu.