"Još nije vreme da KPS čuva manastire"
Administrator Eparhije raško-prizrenske mitropolit Amfilohije izjavio je da nije sazrelo vreme da se čuvanje manastira na Kosovu i Metohiji prepusti lokalnim bezbednosnim snagama.
Amfilohije je u intervjuu agenciji Tanjug ocenio da od martovskog nasilja 2004. godine nije prošlo dovoljno vremena kako bi monasi imali poverenja u lokalne organe bezbednosti.
"Naše uverenje i osećanje je da je prerano prepustiti kosovskim organima bezbednosti da čuvaju manastire, pogotovu ako znamo da je dobar deo tih organa bio na čelu zbivanja i eksplozije nasilja 2004. godine", rekao je on.
Amfilohije je istakao da monasi i sveštenstvo, koje se nalazi na Kosovu i Metohiji i koje je izdržalo najteža vremena, ne razmišlja o iseljavanju iz pokrajine.
"Od starice Praksije igumanije manastira Gračanica do naše sestre Anastasije koja je sa nekoliko sestara u Drenici kod Srbice u Deviču nikome ne pada na pamet da napusti Kosovo", rekao je Amfilohije.
On je izrazio nadu da će UN doneti konačnu odluku o statusu Kosova i Metohije saglasnu "božijoj i ljudskoj pravdi" - da Kosovo i Metohija budu sastavni deo Srbije kao što je to bilo vekovima.
Govoreći o odnosu prema kosovskim institucijama Amfilohije je kazao da saradnje sa njima nije bilo, ako se izuzme ona koja se svodi na dobijanje električne energije i elementarnih stvari koje svakodnevni život nameće.
"Od 2000. godine nije moglo biti normalne i zdrave saradnje sa kosovskim institucijama, a sve što je bilo - bilo je preko međunarodnih institucija, UNMIK-a, Kfora. U budućnosti je može biti. Prirodno je da smo upućeni jedni na druge - lasno ćemo ako jesmo ljudi", rekao je mitropolit.
Amfilohije je poručio lokalnim albanskim vlastima na Kosovu da dublje sagledaju stanje i da shvate da bi i srpska zajednica i druge manjine na Kosovu i Metohiju trebalo da imaju ista prava kao što ih ima albanska zajednica. „U tom duhu, oni bi trebalo da pomognu da se iznađu putevi razuma i razrešenja gordijevog čvora u kojem smo se svi našli“, poručio je mitropolit.
Lakše je vratiti se kada gori kandilo
Mitropolit Amfilohije rekao je u intervjuu Tanjugu i to da su pojedina naselja na Kosovu i Metohiji dobila posle dužeg vremena svoje sveštenike. Takav slučaj je zabeležen u Prištini, Istoku i Kosovu Polju, a postavljanje sveštenika uskoro predstoji u Peći i Prizrenu. Početak obnove manastira na Kosovu bio je, kaže, podsticaj prognanima sa Kosova i Metohije da se vrate. "Jedno je vratiti se u razoren Prizren, a drugo je sad tamo kada gori kandilo u crkvi gde se obnavlja život crkve i to je poziv izbeglom narodu da se vrati i pokazatelj da je moguće uspostaviti jedan normalan život na Kosovu i Metohiji", smatra on. Amfilohije je podsetio da je nedavno u prizrenskoj Bogosloviji održan i prvi čas veroučitelja od njenog spaljivanja. |