Nestanak srednje klase (4): Hiljadu evra kao minimum
Srednja klasa postoji u Srbiji, samo je poslednjih godina došlo do značajnih promena, pre svega u njenoj veličini. Naime, zbog povećanja ekonomskih nejednakosti i siromaštva, srednja klasa je za poskednje dve decenije znatno smanjena, jer je veliki deo građana koji je pripadao srednjoj klasi zapao u siromaštvo, ističe u razgovoru za "Vesti" ekonomista Danilo Šuković.
Za prilike kakve su u Srbiji, za prosečnu porodicu moglo bi se reći da pripada srednjoj klasi ako joj mesečna primanja iznose između 1.000 i 3.000 evra, smatra ovaj stručnjak:
- Ovo nije nigde propisana razmera jer ona i ne postoji, već moja slobodna procena imajući u vidu definiciju srednje klase OECD-a, kao i nivo standarda u Srbiji. Ekonomski kriterijumi za definisanje srednje klase su mesečni prihodi koji omogućavaju odgovarajući nivo standarda, kao što je kvalitetna ishrana, udobno stanovanje, dobro obrazovanje za decu, godišnji odmor na moru ili planini, automobil, pozorište i druge kulturne potrebe i slično. Sa sociološkog aspekta, za pripadnike srednje klase smatraju se osobe koje po pravilu imaju visoko obrazovanje.
Za Srbiju je problem što su ekonomske nejednakosti velike, što je veliki deo srednje klase postao siromašan, pa imamo ogromnu masu siromašnih (u riziku od siromaštva 25 odsto, a osećaj siromaštva ima čak dve trećine stanovništva), zatim manji sloj preostale srednje klase i vrlo uzak sloj ultrabogatih, dodaje Šuković.
- Dakle, Srbiju pritiska masovno siromaštvo i velika polarizacija između siromašnih i bogatih, što pre ili kasnije može dovesti do socijalnih nemira. Država se ne bavi ozbiljno ovim krucijalno značajnim pitanjem za našu budućnost. Pored toliko velikog broja siromašnih, socijalnu pomoć prima samo oko 280.000 građana, što znači da je najveći deo siromašnih bez ikakve socijalne zaštite. Iz ove veoma nepovoljne situacije mogu nas izvući samo dugoročno ostvarive stope rasta od pet odsto i više, kao i dosledna i efikasna socijalna politika.