Sudbina privatnih firmi u regionu (2): Od Peći do Moskve
Davne 1972. godine, braća Bogoljub i Sreten Karić otvorili su servis precizne mehanike Tehničar u Peći, na Kosovu i Metohiji. Sedam godina kasnije četvoro braće i sestra, ušteđenim novcem "od muziciranja po inostranstvu", osnovali su porodičnu firmu Kosovouniverzum u Peći, kao prvo privatno preduzeće u zemlji iz koje se razvila BK kompanija.
Poslovni sistem "Braća Karić" počev od 1986. godine pravi prodor na rusko tržište. Dve godine kasnije u Podmoskovlju je izgrađena fabrika za proizvodnju peciva. Prvo jugoslovensko-sovjetsko preduzeće u mešovitom državno - privatnom vlasništvu MKT-Karić za proizvodnju
mini-fabrika, počelo je da radi 1989. godine.
Naredne godine osnovana je Karić banka, prva privatna banka u tadašnjoj Jugoslaviji, koja je od 1999. godine poslovala pod imenom Astra banka. U Rusiji je 1991. godine osnovana Agro Karić banka (AKA banka), Univerzitet "Braća Karić" osnovan je 1993. godine. Istovremeno, u Moskvi počinje da radi Međunarodni univerzitet za biznis i upravljanje "Braća Karić".
Naredne godine osnovana je i televizija BK telekom. Posle dvogodišnjeg eksperimentalnog rada, 1995. godine zvanično je počela rad kompanija za mobilnu telefoniju Mobtel, a osnovan je i Internet provajder Eunet. U knjizi "Biznis klasa", novinara Miše Brkića, Bogoljub Karić navodi da on nije nikakav "Miloševićev tajkun" već da je bio i ostao, pre i posle 2.000. godine, "privatni preduzetnik".
Problemi sa državom
Sa državom je, tvrdi, imao mnogo problema. Milošević mu je, kako navodi, ugasio BK televiziju, jer je 1996. godine to "bila jedina TV stanica koja je istinito pratila demonstracije opozicije". Deset godina kasnije, prema rečima Bogoljuba Karića, vlast je pokrenula akciju likvidacije njegovih kompanija, između ostalog i Mobtela. Karić smatra da "nema uspešne države bez jake poslovne elite" i da "država koja nema snažnu poslovnu elitu i u kojoj nema jake veze biznisa i politike, nema sreće".