Varadi: MSP manipulisao činjenicama
Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi izjavio je da, umesto da sučeljava princip teritorijalnog integriteta na čemu je insistirala Srbija i princip prava na samoopredeljenje na čemu su tokom spora insistirali Albanci, Međunarodni sud pravde je ta pitanja potpuno zaobišao i fokusirao se isključivo na tekst Deklaracije o proglašenju nezavisnosti Kosmeta.
"Sud je trebalo da se bavi pitanjem da li je nezavisnost Kosmeta u skladu sa međunarodnim pravom. Da li je to neka vrsta zamene teza i izbegavanja odgovora, tek ću da vidim detaljnim proučavanjem savetodavnog mišljenja", rekao je Varadi za "Politiku".
On misli da će ova odluka dati podstrek drugim separatističkim pokretima u svetu.
"Ako smo mi jako motivisani da nađemo nijansu u mišljenju zašto Albanci nisu imali pravo na otcepljenje, verujem da stanovnici Baskije, Abhazije ili Osetije neće biti posebno usmereni na ovu nijansu", poručio je Varadi.
On je dodao da ne veruje da bi odgovor bio drugačiji da je Srbija drugačije postavila pitanje.
"To što je sa našeg pitanja Sud prešao na ocenjivanje same deklaracije je manipulacija i konstrukcija. Sud je to mogao da uradi sa bilo kojim drugim pitanjem", istakao je on.
Varadi je naveo da tek kada detaljno prouči stav Suda videće da li postoji ozbiljna razlika između procene proglašenja nezavisnosti i procene teksta deklaracije, ističući da je možda tu ostavljen neki manevarski prostor i da će predložiti ministru Vuku Jeremiću da se koncentriše na taj deo.
Međunarodni sud pravde u Hagu utvrdio je juče da jednostrana deklaracija o nezavisnosti Kosova i Metohije nije povredila međunarodnog pravo, zato što to pravo ne sadrži zabranu takvih deklaracija.
Nezavisnost Kosmeta do sada je priznalo 69 država, uključujući SAD i 22 od 27 članica EU. Rusija podržava stav Srbije da je nezavisnost Kosmeta nelegalna.