Pakleni plan SAD: Naterati još 40 država da priznaju KiM
Amerikanci planiraju da do početka Generalne skupštine UN nateraju bar još 40 zemalja da priznaju nezavisnost Kosova i Metohije, saznaju beogradski mediji. SAD bi tako sprečile Srbiju da obezbedi većinu za novu rezoluciju o Kosmetu.
Na drugoj strani, kako navodi ''Press'', Srbija je najavila da će u Generalnoj skupštini UN zatražiti da se usvoji nova rezolucija u kojoj će zatražiti obnavljanje pregovora o statusu Kosova i Metohije. Tome se izričito protive SAD i zemlje EU koje su priznale Kosmet.
Sagovornik ''Press-a'' iz diplomatskih krugova navodi da će SAD u sprovođenje svog plana krenuti odmah posle odluke MSP.
- Nema dileme da će Srbija na osnovu mišljenja MSP pokušati da na Generalnoj skupštini UN pridobije većinu za usvajanje nove rezolucije o Kosmetu. Zato je pripremljen plan da SAD, najjače do sada, pritisnu još najmanje 40 zemalja da priznaju Kosovo i Metohiju i tako obezbede većinu u UN. Ali, ni mi nećemo sedeti skrštenih ruku, već smo pripremilii kontraudar. Prvi ''okršaj" Srbije i SAD očekuje se krajem jula u Ugandi na samitu Afričke unije - navodi sagovornik ''Press-a''.
Saznanja ''Press-a'' potvrdio je i koordinator Foruma za etničke odnose Dušan Janjić. On kaže da prema njegovim saznanjima ''Amerikanci spremaju čak 45 do 50 država da priznaju Kosmet".
- Time bi SAD i Kosovo imali između 110 i 120 glasova u UN, što bi bilo dovoljno da proguraju sopstvenu rezoluciju kojom se priznaje legalnost Kosova i Metohije, a možda čak i zatraži stolica u UN za južnu pokrajinu. S druge strane, imamo i inicijativu EU koja nudi da zajedno sa Srbijom napiše novu rezoluciju o Kosovu, jer njoj ne odgovora produženi konflikt sa Srbijom - kaže Janjić.
Profesor međunarodnih odnosa na FPN-u Predrag Simić kaže za Press da je sasvim izvesno očekivati ''veliki pritisak SAD".
- SAD konstantno vrše pritisak, a posle odluke MSP taj pritisak će biti još veći. S druge strane, činjenica je i da je EU postavila Srbiji rok da do 22. jula napišu zajedničku rezoluciju o Kosovu, što govori da ni Evropa ne zna kako će ta odluka izgledati. U EU ne postoji konsenzus o Kosovu i šef diplomatije Ketrin Ešton na sve načine pokušava da nađe kompromis, a osim činjenice da pet država EU nije priznalo Kosovo poslednji masovni protesti u Barseloni, koji traže samostalnost Baskije, ukazuju da moraju da budu oprezni - navodi Simić za beogradski list.