Blaže kazne za bahate vozače
Posle nešto više od pola godine kako je usvojen na dnevnom redu današnje vanredne sednice Skupštine naćiće se izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima. Izmene se neće ticati kaznenih poena ili sankcija, ali će u nekim slučajevima vozačima biti oprošteni određeni prekršaji.
Šef Odseka za bezbednost saobraćaja u Ministarstvu za infrastrukturu Demir Hadžić je objasnio da su izmene i dopune formulisane u cilju daljeg usaglašavanja zakona sa međunarodnim propisima.
Stručnjaci smatraju da se ovakvim izmenama obesmišljava prvobitna ideja zbog koje je zakon i menjan - rigoroznijim kaznama smanjiti broj prekršaja i nesreća na putevima. Predlog izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, koji je Vlada u petak prosledila narodnim poslanicima, predviđa alternativu zatvorskoj kazni.
To bi praktično moglo da znači da će vozač koji je imao više od dva promila alkohola u krvi i pri tom izazvao saobraćajnu nesreću moći da izbegne 45 dana zatvora ukoliko plati kaznu od 150.000 dinara. Ovakvo rešenje ponudilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova, uz obrazloženje da dan zatvora državu mnogo košta.
U objašnjenju je navedeno i da bi država, da je postojala novčana kazna kao alternativa zatvorskoj, samo u prvih pet meseci ove godine naplatila 432 miliona dinara. |
Predloženo je, na primer, da u određenim slučajevima, kada je u pitanju zaštita bezbednosti, zdravlja ljudi ili imovine, MUP može da odustane od pokretanja prekršajnog postupka, kazao je Hadžić.
"Kada imate situaciju da taksista vozi nekoga na porođaj, naravno da će na određenim deonicama prekoračiti dozvoljenu brzinu", rekao je on ističući da će od prekršajnog postupka moći da se odustane samo u opravdanim situacijama.
Izmene i dopune, prema njegovim rečima, predviđaju i da se u nekim slučajevima zatvorska kazna, koja je predviđena za određene prekršaje, zameni novčanom u vrednosti do 150.000 dinara, što, kako je precizirao, nije u suprotnosti sa Zakonom o prekršajima.
Hadžić je naveo da u mnogim evropskim državama to postoji kao mogućnost, "jer je primećeno da zatvorske kazne nisu mogle da se sprovedu zbog ograničnenih kapaciteta pravosudnog sistema i mogućnosti za izvršenje sankcija".
"Realno je da kada počne primena određenog akta da se pojave neki nedostaci, koji nisu mogli da odmah da se uzmu u obzir", naveo je Hadžić, objašnjavajući razloge za izmene. On je istakao da su predložene izmene zakona dokaz da se neće raditi kao ranije, kada stari zakon o saobraćaju nije menjan više od 15 godina.
Skupština Srbije danas na vanrednoj sednici razmatra izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja koje će stupiti na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku“, a u praksi bi mogle da zažive već sledećeg meseca.
Prema podacima MUP, pripadnici Saobraćajne policije su od početka primene zakona podneli 4.774 prijave zbog prekršaja za koje je predviđeno najmanje 15 dana zatvora i 209 prijava za nasilničku vožnju, koja se kažnjava sa 30 do 60 dana zatvora. |