Političari i tajkuni jači od zakona (1): Fotelja umesto zatvora
Ko u Srbiji počini krivično delo i krene da igra na kartu zastarelosti u sudskom postupku, ima šanse da sa ovim adutom u rukama nikada ne bude osuđen. Ruka pravde prvenstveno je prekratka u slučajevima političara iz vladajućih garnitura i biznismena, a spisak moćnika koji su se izvukli na tu foru s godinama postaje sve duži.
Dešava se da delo za koje se sumnjiče ne dođe do suda, a ako i stigne, zvučna imena svake odgovornosti oslobađa razvlačenje postupka do apsolutnog zastarevanja.
Uzrok ovom stanju u srpskom pravosuđu je, prema oceni univerzitetskog profesora Duška Radosavljevića, zloupotreba pravnog principa.
- Umesto pravnog pravila da proces kada počne ne može da zastari, kod nas neko može da pobegne iz zemlje da sačeka da iscuri vreme od počinjenog dela do zastarevanja i da se vrati kući kao slobodan čovek. Toj zloupotrebi prilično kumuju državni organi - ukazuje za "Vesti" Radosavljević, ističući da sa ovakvom "igrom zastarevanja" vlast pokazuje da Srbija nije ozbiljna država.
Odavanje tajni narko-kartelu
Branko Lazarević, bivši šef kabineta Ivice Dačića, kome se sudi za dostavljanje poverljivih informacija Šarićevom narko-kartelu, 2014. je kao otpravnik poslova u Ambasadi Srbije u Atini saslušan i mada veze sa Šarićem nisu razjašnjene, ponovo je otišao na dužnost u Grčku. Zanimljivo je da iz diplomatske službe nije vraćen ne zbog sudskog procesa, već zbog afere sa gorivom. Nedavno se iz Vrhovnog kasacionog suda čulo da su Viši i Apelacioni sud "nezakonito odbacili" presretnute telefonske razgovore kao dokaze protiv Lazarevića.
Direktor Komiteta za ljudska prava (JUKOM) Milan Antonijević ukazuje da treba rasvetliti nefunkcionisanje pravnog sistema u tom segmentu, sa dva aspekta.
- Jedan je izvršiti individualizaciju tih slučajeva u tužilaštvima i sudovima, odnosno utvrditi zašto je došlo do zastarevanja, a drugi ugao je politički, što znači da treba sagledati da li je bilo političkih pritisaka na nosioce pravosudnih funkcija formalno, ali i putem medija - ocenio je Antonijević za "Vesti".
Od Kertesa do Karića
U slučaju bivšeg direktora Savezne uprave carina Mihalja Kertesa, nekada bliskog saradnika Slobodana Miloševića, takođe je nastupila zastarelost dela. Njemu je suđeno zbog zloupotrebe položaja i iznošenja novca na Kipar, a mediji su otkrili da je ovaj član SPS-a, dva dana pre oslobađajuće presude, 1. decembra 2015. prešao u SNS. Zastarelost dela vratila je krajem prošle godine u Srbiju biznismena Bogoljuba Karića, lidera Pokreta snaga Srbije i naprednjačkog koalicionog partnera u vlasti, koji je bio osumnjičen za ispumpavanje 60 miliona evra iz kompanije Mobtel. On je zbog toga krajem 2006. napustio Srbiju, a nakon decenije izgnanstva stigao kući da bi poslednjeg dana 2016. prisustvovao venčanju ćerke Danice.
Bivša komesarka za izbeglice Bratislava Buba Morina optužena je 2001. godine za zloupotrebu službenog položaja zbog urgiranja da se stan iz državnog fonda dodeli njenom sinu, a slučaj je zastareo 2011. Zastarevanje je pre sedam godina oslobodilo sve optužene za pomaganje u skrivanju bivšem komandantu bosanskih Srba Ratku Mladiću od 2002. do 2006. godine.
Nedavno imenovanje socijaliste Gorana Trivana za ministra ekologije, u javnost je izbacilo staru priča o sudskom postupku protiv njega za zloupotrebu službenog položaja tešku 6,5 miliona dinara. Odnosno da je 2000. godine podstrekivao jedno lice da mu bude obezbeđeno 78 kvadrata u Beogradu, pošto su mu Srbijašume obezbedile deo stana od 70 kvadrata.
Trivan koji je do imenovanja za ministra godinama unazad bio gradski sekretar za zaštitu životne sredine, oslobođen je presudom Višeg suda, marta 2015. godine. Mada se tužilac žalio na tu presudu, Apelacioni sud je potvrdio, jer je nastupila "apsolutna zastarelost krivičnog gonjenja".