Posledice agresije na Srbiju i Crnu Goru (2): Cigarete ubijaju više od uranijuma
Oni koji tvrde da je porast obolelih od raka u poslednjoj deceniji dokaz kancerogenog dejstva osiromašenog uranijuma pozivaju se na podatke o obolelim i umrlim od malignih tumora Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut".
Među njima je najglasniji radiolog Slobodan Čikarić, predsednik Društva Srbije za borbu protiv raka. Ali, ima i onih koji tvrde da Srbija ne odskače od evropskog proseka, pri čemu se Čikarićevim tvrdnjama oštro suprotstavlja epidemiolog Zoran Radovanović. I Čikarić i Radovanović su penzionisani profesori Medicinskog fakulteta u Beogradu.
U Institutu kažu da je Srbija po stopi obolelih od karcinoma u evropskom proseku.
- Srbija se svrstava među zemlje sa srednjim rizikom obolevanja od malignih bolesti u Evropi. Ni u pogledu vodećih lokalizacija raka ne razlikujemo se umnogome od ostalih zemalja sveta - objašnjava za "Vesti" dr Snežana Živković-Perišić, nacionalna koordinatoraka Registra za rak.
Prema izveštaju registra, rađenog za period od 1999. do 2014, u Srbiji se, bez autonomnih pokrajina, svake godine u proseku registruje skoro 25.000 novoobolelih osoba od raka. Prema istom izvoru, svake godine u proseku umre skoro 14.000 osoba oba pola. Drugim rečima, došlo je do porasta stopa obolevanja od svih vrsta raka za 1,2 na godišnjem nivou, odnosno tokom posmatranog 16-godišnjeg perioda ukupno za 19 procenata.
Dr Ana Jovićević iz Instituta za onkologiju i radiologiju naglašava da bombardovanje delova Srbije osiromašenim uranijumom, po svim saznanjima koje lekari imaju, nije uticalo na povećanje broja obolelih od raka.
Otpadni proizvod
Prirodnog uranijuma ima svuda, u stenama, zemlji, vodi, živom svetu. Osiromašeni uranijum nastaje kao otpadni proizvod pri obogaćivanju uranijuma za upotrebu u nuklearnim elektranama i njegov period poluraspada je 4,5 milijardi godina! Osiromašeni uranijum se koristi za naoružanje zbog izuzetno velike probojne snage, zato se projektili sa njim upotrebljavaju za probijanje oklopnih vozila, kao i bunkera. Za proizvođače ovakve municije plus je i to što se na taj način rešavaju radioaktivnog otpada. Njegova radioaktivnost je slaba, ali ako se čestice unesu u organizam udisanjem ili preko hrane i vode za piće, može da izazove promene na nivou gena i kancerogenezu.
- Beleži se stopa rasta obolelih, ali je on sličan porastu u zemljama u našem okruženju, kao što su Rumunija ili Bugarska. Jedan od glavnih uzročnika rasta obolelih od raka je veliki broj pušača, u tom segmentu Srbija je u evropskom vrhu - kaže "Vesti" za epidemiolog dr Ana Jovićević.
Stručnjaci upozoravaju da je Srbija po smrtnosti obolelih od karcinoma u gornjoj skali, ali kako ističu, to je posledica kasnog javljanja lekaru i loše zdravstvene službe.
Profesor Zoran Radovanović kao primer navodi zadatak koji je davao studentima.
Svojevremeno je zabeleženo da je u beogradskoj opštini Stari grad bilo 11 puta više obolelih od raka urinarnih organa nego u Zemunu. Da li to znači da se u Zemunu nalaze fabrika ili neki zagađivač koji emisijom otrovnih agenasa dovodi do karcinoma? Ne, objašnjava sagovornik "Vesti", već je urolog u Zemunu bio prilježniji u prijavljivanju broja obolelih nego kolega u Starom gradu!
Teorija ili zavera
- Međunarodna agencija za proučavanje raka u Lionu uranijum nije uvrstila ni u jednu od tri grupacije, a postoje grupe "sigurno kancerogen", "verovatno kancerogen" i "moguće kancerogen". Oni pominju alfa-zračenje, ali je to zračenje kancerogeno samo ako potiče od izotopa i hemijskih elemenata koji su na listi kancerogena. Ja se držim toga, sve ostalo je teorija zavere - kaže profesor Radovanović.
- Tako je i u Srbiji. Do 2000. godine statistika vođenja obolelih od kancera nije bila dobra - tvrdi poznati epidemiolog.