Sumrak novinarstva (4): Istina iznad svega
Da nije sve tako crno i da ima prostora za istraživačko novinarstvo koje ne brenuje ko je na vlasti, pokazuje i nekoliko novinarsko istraživačkih grupacija, poput CINS-a, Krika, Pištaljke, Insajdera...
Uslov svih uslova je da ne budete na tržištu, da ne zavisite od reklama, uglavnom državnih firmi ili velikih privatnih kompanija koje su po pravilu u nekom zavisnom odnosu prema državi.
Novinari takvih redakcija dobijaju vremena za prilježno istraživanje, neopterećeni autocenzurom.
Pročitajte još:
* Sumrak novinarstva (1): Nekad bila sedma sila
Činjenica da se ove medijsko-istraživačke grupacije projektno finansiraju, odnosno da sa projektima konkurišu za sredstva kod evropskih i američkih fondova ili fondacija "omiljenog" Sorosa ili Rokfelera, koristi se za optužbe da su strani plaćenici i da posao odrađuju za tuđi, a ne za interes domaće javnosti.
Direktor CINS-a Branko Čečen podseća da oni konkurišu, baš kao i RTS, kod evropskih fondova, baš kao i srpska država koja je od EU dobila na desetine miliona evra i koja nije bila gadljiva na taj novac.
- Moram s velikim ponosom da kažem da nikada nijedna činjenica nijednog našeg istraživanje nije dovedena u pitanje. Optužba da smo "strani plaćenici" je u stvari skretanje pažnje s onoga što je suština, a to je da smo mi objavili nešto što je istinito, što je bilo skriveno, što je veoma važno i što se odnosi na veliki broj građana - dodaje Čečen.
On podseća da je CINS kod naprednjaka bio veoma popularan dok su ovi bili u opoziciji.
- Zato što mi istražujemo onoga ko barata novcem i pravima građana, a to je uvek vlast. Pošto smo mi bili jednako analitični, kritični i profesionalni i prema prethodnoj vlasti koju su držale demokrate, onda nas je SNS obožavao. Sada, kada stavljamo pod lupu njihove odluke, kako oni barataju državnim novcem i pravima ovog naroda, onda je to problem. Onda smo strani plaćenici - primećuje Čečen.
Prostakluk bez kočnice
Granice pristojnosti i profesionalne etike izbrisane su u ovim vremenima svakojake tranzicije. Sada se na prostakluk odgovara prostaklukom.
Nakon što je na TV Prva u humorističkoj emisiji Ivana Ivanovića i njegova četiri saradnika premijer opisan kao čovek sa mikropenisom, ubrzo se na TV Hepi emituje specijalna emisija "Ćirilica" Milomira Marića u kojoj se učesnici skandalizuju primitivnošću Ivanovićeve ekipe.
A potom se uzvraća opisivanjem opozicionog predsedničkog kandidata sličnim vokabularom.
- Daću sebi umetničku slobodu, ipak sam ja toliko godina novinar, taj pacoliki sisar u životu je sisao samo NATO sisu - opisivao je Vuka Jeremića vlasnik i glodur "Informera" Dragan J. Vučićević
"Kolegijalno" ubeđivanje
Zanimljiv je način na koji se vrše pritisci na novinare istraživačkih portala.
- Ponude uvek idu preko naših kolega, i to vrlo uglednih, koji nam kažu kako imamo veliku podršku, ali da ima jedna priča koja je problematična i da bi trebalo da je uklonimo sa sajta, jer ćemo biti uvučeni u prljavu političku igru. To traje jedno vreme dok ne shvate s kim imaju posla i da mi nećemo podleći tim "ubeđivanjima" - kaže Čečen.