Pune penzije iz mešovitog staža BiH i Srbije
Dogovorom PIO fondova Srbije i BiH izmenjena je odredba zbog koje su penzioneri koji žive u Srbiji a ostvarili su deo staž u BiH dobijali za trećinu manje penzije.
Pun iznos penzija, bez umanjenja za trećinu, primaće od 1. jula oko 15.000 penzionera koji su deo staža ostvarili u Bosni i Hercegovini a deo u Srbiji, predviđeno je danas potpisanim dokumentom o izmenama Sporazuma o socijalnom osiguranju između dve države.
Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić i ministar za civine poslove BiH Sredoje Nović potpisali su u palati "Srbija" dokument o izmenama Sporazuma o socijalnom osiguranju između te dve države, kojim je omogućeno da oko 15.000 penzionera primi pun iznos penzije.
Ljajić je nakon potpisavanja Sporazuma rekao da je njime ispravljena nepravda koja je načinjena penzionerima prethodnim Sporazumom o socijalnom osiguranju iz 2004. godine - za vreme Savezne Republike Jugoslavije.
"On je sadržao odredbu po kojoj namirivanje dugova između dva Fonda ide na štetu penzionera koji su deo staža ostvarili u BiH. Sada ispravljamo tu nepravdu i uklanjamo tu odredbu", kazao je Ljajić.
On je dodao da će se dugovi koji postoje između dva Fonda za penziono osiguranje izmirivati u međusobnom dogovoru i da ubuduće ''neće ići preko leđa penzionera''.
''Siguran sam da će Sporazum predstavaljati jednu kockicu u mozaiku normalizacije odnosa između dve države, koji bi trebalo da se unapređuju konkretnim koracima i pomacima između Beograda i Sarajeva'' rekao je Ljajić.
Govoreći o ratifikaciji Sporazuma sa Slovenijom, Ljajić je rekao da se čeka razmena ratifikacionih instrumenata.
"Čekamo slovenačku stranu, kako bi Sporazum mogao da stupi na snagu već narednog meseca. Ukoliko ratifikacioni instrumenat budu razmenjeni u junu, sledećeg meseca može da stupi na snagu", rekao je Ljajić i dodao da ne vidi razlog da se odugovlači sa rešavanjem tog pitanja.
Ne želim da spekulišem o tome da li je reč o namernom ili slučajnom oklevanju, ali ovo je nedopustivo, ocenio je ministar.
Ljajić je objasnio da je reč o oko 10.000 penzionera koji su deo staža ostvarili u Sloveniji, ali nije mogao da kaže koliko to košta srpski Fond koji je u međuvremenu isplaćivao penzije.
Nović je ocenio da je dokument koji danas potpisan izuzetno značajan korak za penzionere kojima će prva sledeća penzija biti neumanjena.
''Ovo je još jedan dokaz koliko je administracija bila spora i neopravdano se šest godina čekalo da se uočena slobost i problem u sprovođenju administrativnog sporazuma tek sada otkloni. Treba rešavati životna pitanja'', ukazao je Nović.
Prema njegovim rečima, isti sporazum će BiH u najskorije vreme potpisati i sa Crnom Gorom, jer građani te dve države imaju iste probleme.
Potpredsednik Vlade Srbije Jovan Krkobabić ocenio je da je potpisivanjem Sporazuma između BiHi ispravljena "tehnička greška", koja je načinjena prethodnim Sporazumu, a zbog kojeg je veliki broj penzionera bio oštećen.
Prema njegovim rečima, penzije koje su ostvarene na osnovu mešovitog staža u BiH i u Srbiji, isplaćivaće se u skladu sa zakonom i neće biti umanjivanja.
"Kada se sabere radni staž u BiH i Srbiji, onda je penzija već nešto niža, a od toga se jedna trećina oduzimala, tako da su penzioneri bili dovedeni u ižuzetno težak socijalni položaj", rekao je Krkobabić i naglasio da je u rešavanju tog problema od velikog značaja bila podrška kolega iz BiH.
Govoreći o penzionerima koji su deo staža ostvarili u Hrvatskoj, Krkobabić je kazao da postoji problem "konvalidacije" staža i neisplaćenih penzija iz prethodhog perioda.
"Problem neisplaćenih penzija u Hrvatskoj neće ostati pod tepihom, jer je reč o periodu od 1991. do 1996. godine. Kada bi se to sabralo, reč je o velikom novcu i obavezama i taj posao mora da bude rešen pre ili kasnije, ukoliko želimo da sarađujemo", zaključio je Krkobabić.