Navijači jači od Srbije (5): Iz zatvora pravo na tribine
Zakon o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim primedbama gotovo da se ne poštuje - od zabrane unošenja pirotehnike, baklji i dimnih bombi, do ulaska na stadion evidentiranih i osuđenih huligana.
Najbolji primer je slučaj Ivana Bogdanova, navijača Crvene zvezde sa debelim dosijeom, koji je izazvao nerede na utakmici Srbija - Italija u Đenovi 2010. godine i zbog toga bio uhapšen i osuđen u Italiji na tri godine i tri meseca zatvora, što je kasnije zamenjeno proterivanjem.
Uprkos tome, on neometano obilazi stadione, pa je tako viđen i na utakmici Srbija - Albanija u Beogradu kada se desio incident sa dronom.
Pomenuti propis nalaže da se zatvorom u trajanju od 30 do 60 dana i novčanom kaznom od 50.000 do 150.000 dinara sankcioniše svako onaj ko baca predmete na teren i tribine, uništava imovinu na sportskim priredbama, neovlašćeno ulazi na teren ili u službene prostorije kluba, kao i onaj ko koristi pirotehnička sredstva, pali navijačke rekvizite, skriva identitet i preprodaje ulaznice ili alkoholna pića. Za bacanje predmeta na teren predviđena je i zabrana prisustvovanja određenim sportskim priredbama.
Navijači jači od Srbije:
Krivični zakonik Srbije predviđa još oštrije kazne. Na primer, onaj ko napadne učesnike sportske priredbe ili javnog skupa, baca predmete i pirotehnička sredstva, eksplozivne i zapaljive supstance, izaziva nasilje može dobiti zatvor od šest meseci do pet godina i novčanu kaznu.
Ukoliko ovo nasilje počini grupa navijača, oni mogu biti kažnjeni zatvorom od jedne do osam godina, dok kolovođa grupe može dobiti i 12 godina. Ako su izazvali nerede u kojima je nekom naneta teška povreda ili oštećena imovina veće vrednosti, počinioci će biti kažnjen do 10 godina robije, uz obaveznu zabranu prisustvovanja utakmicama.
Nažalost, previše je primera da su ove odredbe samo mrtvo slovo na papiru jer nasilnici retko budu kažnjeni i to simbolično.
Za pet godina 209 presuda
U poslednjih pet godina Viši sud u Beogradu izrekao je za nasilničko ponašanje na sportskim događajima 209 presuda, od čega su 102 bile osuđujuće.
Od 2010. do 2015. godine beogradska policija je podnela 3.075 krivičnih prijava za 1.847 krivičnih dela za nasilje na utakmicama ili javnim skupovima.
Ove godine, od januara do aprila, podnete su krivične prijave protiv 74 osobe za 49 krivičnih dela.
KRAJ