Tačijeva vlada od kriminala godišnje zaradi 200 miliona dolara
Američki izveštaj od 1. maja 2010. godine otkriva spregu kosovskih vlasti sa kriminalnim i obaveštajnim podzemljem - prvi put je objavljen podatak da od organizovanog kriminala Vlada Hašima Tačija preko svoje paraobaveštajne organizacije "ŠIK" ostvari godišnji prihod od 200 miliona dolara.
U izveštaju Dejvida L. Filipsa, urađenom za Nacionalni odbor za praćenje spoljne politike SAD, identifikovane su slabe tačke samoproklampovane kosovske nezavisnosti, a posebno sprega kosovskih vlasti sa organizovanim kriminalom i obavještajnim podzemljem.
Time je faktički potvrđeno da je Vlada u Prištini pod kontrolom kriminalnih grupa i obaveštajaca, s kojima je usko povezan i sam Tači i njegova politička stranka.
Izveštaj otkriva i postojanje i delovanje specijalnih paraobaveštajnih grupa pod kontrolom Hašima Tačija, koje ujedno predstavljaju i glavnu organizacionu vezu Vlade samoproklamovane republike Kosovo i organizovanog kriminalnog podzemlja.
U izveštaju, koji je izrađen na osnovu informacija i dokumenata Stejt departmenta, Kongresa, kongresnog odbora za spoljnu politiku, te informacija prikupljenih na Kosovu i Metohiji, prvi put se kao motiv vlade SAD za pružanje pomoći južnoj srpskoj pokrajini navodi "bolji imidž SAD u islamskom svetu".
Nezaposlenost ogromna na Kosmetu
I nezaposlenost je visoka, stoji u izveštaju koji prenosi portal "Necenzurirano.com". Više od 40 procenata stanovništva je nezaposleno, od čega je polovina nezaposlenih mlađa od 25 godina. Nivo nezaposlenosti za osobe od 15 do 24 godina je 70,5 odsto. Od toga 96,3 odsto nikada nisu imali nikakav posao.
|
Zbog toga se i u ovom izveštaju naglašava činjenica da je stanovništvo na Kosmetu "uglavnom muslimansko", što, prema ovom dokumentu, "predstavlja i jedan od posebnih interesa operacija SAD na Kosovu i Metohiji i pružanje finansijske i druge pomoći vlastima u Prištini".
"Spašavanje Kosova, čije je stanovništvo uglavnom muslimansko, pod vođstvom SAD, važna je poruka široj muslimanskoj zajednici u vreme kada administracija Baraka Obame radi na popravljanju imidža SAD u svetu", navodi se u delu izveštaja koji nosi podnaslov "Interesi SAD".
SAD su među najvećim donatorima Kosmetu, sa 120,9 miliona dolara za političke i ekonomske reforme u 2009. godini i 100 miliona dolara u 2010. godini.
Ekonomski pokazatelji, međutim, koje autor iznosi u svom izveštaju jasno pokazuju kako se u zadatim ekonomskim uslovima Kosmet kao država može finansirati jedino putem nezakonitih prihoda od organizovanog kriminala pod pokroviteljstvom kosovskih vlasti.
Dejvid L. Filips, autor ovog izveštaja, radio je i kao direktor radne grupe za južni Balkan i Saveta za spoljnu politiku.