Steže se omča oko Tačija
Hašim Tači mogao bi do kraja ove godine da se nađe na optuženičkoj klupi pred Specijalnim sudom za zločine tzv. Oslobodilačke vojske Kosova.
Pozivajući se na neimenovanog zapadnog diplomatu, nemački "Dojče vele" piše da će optužnica biti zasnovana na rezultatima do kojih su u istrazi došli članovi specijalnog tela EU, formiranog 2011. s namerom da se ispitaju navodi iz izveštaja Saveta Evrope o ilegalnoj trgovini ljudskim organima.
To što je bivši vođa zloglasne OVK nedavno izabran za predsednika samoproglašene države Kosovo ne bi trebalo da spreči podizanje optužnice protiv Tačija.
Pročitajte još:
* Da li je Tači konačno dolijao: Nigerijski lekar nudi dokaze o trgovini organima
Novi šef Specijalnog suda za zločine OVK Dejvid Švendiman nedavno je istakao da izborom za predsednika Tači nije stekao imunitet, niti ima pravo na amnestiju.
I oni koji veruju da će ovaj sud zaista zaživeti i pred licem pravde izvesti Albance odgovorne za zločine protiv Srba, Roma ali i sunarodnika, političkih protivnika, upozoravaju da će glavni problem biti kredibilni svedoci spremni na rizik.
- Solidno pripremljen proces protiv najuticajnije političke figure Kosova zavisiće od toga ko je spreman da svedoči protiv njega - izjavio je za agenciju AFP neimenovani zapadni diplomata.
Da strah nije bez osnova, dovoljno je podsetiti se na sudbinu svedoka tužilaštva Haškog tribunala u predmetu protiv Ramuša Haradinaja, još jednog vođe OVK. Govorilo se o najmanje 14, pa čak i 30, svedoka, neki čak i pod zaštitom Tribunala, koji su ubijeni ili umrli pod sumnjivim okolnostima.
Kušner kao svedok?
Jedan od svedoka, koji bi mogao da bude pozvan da svedoči o zločinima OVK počinjenim u periodu od 1999. do 2000. godine, je i tadašnji šef Unmika Bernard Kušner.
"Ne mogu da kažem da je Kušner znao za trgovinu organima, ali je nemoguće da nije imao informacije o organizovanom kriminalu na Kosovu", rekao je bivši komandir policije Unmika Stju Kelok za "Figaro".
Za dosadašnji neuspeh pravosuđa nemački mediji navode dva uzroka - zid ćutanja kao kod "Koza nostre" i to da se zapadna politička elita pomirila sa postojećim odnosom moći na Kosovu.