Vučić ponovo udaje čeličanu
Smederevska čeličana je ponovo ponuđena na prodaju. Ravno godinu dana otkad je srpska vlada odbila ponudu američkog Esmarka, Vučićev kabinet odredio je početnu cenu od 45,7 miliona evra, a rok za slanje ponuda je 22. mart. Eventualne ponude biće otvorene (nije šala) 1. aprila, dakle uoči izbora zakazanih za 24. april.
Kao i svaki put kad se pregovaralo o Železari i ovoga puta postoji "viđeni kupac". To je kineska kompanija HBIS koja je zainteresovana da u Smederevu otvori fabriku šavnih cevi u koju bi uložila oko 300 miliona evra.
U protekloj godini Železarom je upravljao profesionalni menadžment, holandska firma HPK koja je trebalo da dotera stvari za privatizaciju. Aleksandar Vučić je februara 2015. pred 5.100 radnika u Smederevu obećao da će čeličana biti profitabilna za godinu dana. To se nije dogodilo!
Pročitajte još:
* "Smanjenim primanjima finansiramo lažna Vučićeva obećanja"
Prema šturim podacima iz uprave znamo da je Železara 2014. imala gubitak od 125 miliona evra, te da je taj gubitak prepolovljen u 2015. godini. Ali, trebalo bi imati u vidu najnoviji izveštaj Fiskalnog saveta koji je zaključio da je Železara Smederevo "preživela prošlu godinu samo zato što je u decembru 2014. dobila više od 100 miliona evra iz Fonda za razvoj."
Premijer Srbije tvrdi da je proces privatizacije Smederevske železare pri kraju, a da će njen ishod zavisiti od saglasnosti Evropske unije.
Politička fabrika
Železara Smederevo je jedina fabrika u Srbiji koja nikada u istoriji nije bila profitabilna. Čeličana izgrađena u voćarskom kraju, u zemlji bez rudnika gvožđa i koksa i nije mogla bolje da prođe. Ali, ta politička fabrika je uvek bila mašina za skupljanje glasova. Zato se niko nije usudio da sprovede u delo analizu države staru 35 godina - Železara je neprofitabilna i trebalo bi je zatvoriti.
On je objasnio da EU treba da odobri prodaju zbog državne pomoći i drugih pitanja koja se postavljaju pred Srbiju.
- Kinezi hoće da uđu i to privatizuju. Očekujemo podršku EU po tom pitanju, a ako je ne dobijemo, bićemo u ozbiljnom problemu - rekao je premijer i dodao da se "nada da EU računa na Srbiju i da će nam pomoći".
Da se Vujović pitao...
Ministar finansija Dušan Vujović je prošle zime bio poslednji pregovarač s američkim Esmarkom.
- Da je Železara moja, ja bih potpisao, ali bih nastavio da radim monitoring kao što je dogovoreno - rekao je tada Vujović.
- Nama ne trebaju njihove pare, već samo dozvola da kineski proizvođač može da radi u Srbiji i prodaje čelik na evropskom tržištu - rekao je premijer.
Vlada Srbije je januara 2012. godine za jedan dolar otkupila Železaru od američkog Ju-Es Stila koji je bio vlasnik te kompanije od 2003. godine.
Socijalni slučaj
Železara se sve vreme posmatra kao socijalni slučaj zbog 5.100 radnika i njihovih porodica. Ali sa 150 miliona evra godišnje svi oni bi mogli da se zbrinu, pokrenu svoje biznise koji bi bili održivi i ne bi pravili gubitke - kaže ekonomski analitičar Milan Ćulibrk.