Vehabije učitelji deci Bošnjaka
Bez obzira na to što u obrazovnom sistemu nema veronauke, kosovsko ministarstvo prosvete u Gori zapošljava oko 40 hodža, a među njima su većina vehabije. Rade kao prosvetari u školama na bošnjačkom jeziku (negde i bez đaka), a predaju od biologije i fizike do jezika, bez obzira na kvalifikaciju. Među vehabijama koji su nastavnici, ima i pojedinaca koji su radikalniji i na molitvama propagiraju međuversku mržnju.
Ove navode potvrdili su "Vestima" dobro obavešteni izvori iz Prištine, kojima zbog osetljivosti teme nećemo objaviti identitet.
- U nastavu na bošnjačkom jeziku u Gori uključene su i hodže koje rade u džamijama, a istovremeno i kao nastavnici kosovskog obrazovnog sistema. U Kruševu su nastavnici većinom vehabije, pa čak i direktor. Kakav je to direktor koji u školu dolazi sa bradom i kratkim pantalonama? U Restelici je zamenik direktora je prilično radikalan - pričaju naši sagovornici.
Regrutovani iz Austrije
Naši sagovornici kažu da sa vehabijama u Gori nemaju problema, i da to mesto nije regrutni centar za odlazak u Siriju ili Irak.
- Jedine osobe za koje smo čuli da su uradili tako nešto su poreklom iz ovog kraja, a vrbovani su u Austriji - kažu oni.
Oni tvrde da je većina takvih "nastavnika" završila "kečap (instant) fakultete" za kratko vreme.
- Pošto nemaju adekvatne kvalifikacije, po potrebi predaju sve. Svi u Gori znaju za slučaj kad su jednog vehabiju pitali na konkursu šta bi on mogao da predaje, a on je odgovorio da može šta hoće - kažu naši izvori.
Pojedini propovednici su iskoristili priliku da na platne spiskove ubace i familiju.
- Zaposlili su i žene i širu rodbinu. Na radnom mestu se pojave samo kada kosovsko ministarstvo traži da se opravdaju plate. U Gori je totalno siromaštvo, ljudi teško žive, a neke naše hodže uzimaju i od naroda i od institucija, i za sebe i za familiju, dodaju naši sagovornici.
Ovi prosvetni radnici rade i u školama bez učenika, ili samo sa jednim. Zato u pojedinim školama na bošnjačkom jeziku "prijavljuju učenike iz srpskog sistema da bi opravdali svoje plate":
- Na primer, u Dragašu u osnovnoj školi nemaju nijednog đaka u školi na bošnjačkom jeziku, ali ima nastavnika. U mestu Kukljane u osnovnoj školi nema đaka, ali ima 10-ak nastavnika. U Brodu ima đaka, ali je sto odsto nekvalifikovan kadar. U Vraništu radi hodžina žena, bez adekvatnih kvalifikacija. U Rapči postoji samo deveti razred škole, a ima 12 nastavnika.
Naši izvori tvrde da je to očigledan socijalno i politički program zapošljavanja, s ciljem obezbeđivanja sigurnih glasova na izborima.
Pročitajte još:
* "Islamska država - zlo sa Kosmeta, lako prelazi u Evropu"
* "Nije pitanje da li će već kada će početi napadi na Kosmetu"
- Prvo, sve ovo nema nikakve veze sa verom. Vehabije po šerijatskom zakonu ne priznaju ovozemaljske zakone i ne izlaze da glasaju. Zato je sve ovo u verskom smislu apsurd - zaključuju naši sagovornici.
Skrenuli pažnju Kfora
Meštani Gore sa kojima smo razgovarali kažu da su primetili da su molitve u pojedinim džamijama u kojima na molitvu dolaze i vehabije skrenuli pažnju Kfora:
- Često se dešava da petkom, u vreme molitve, primetimo pripadnike austrijskog Kfora kao helikopterom nadleću nad džamijom.