Sigurni samo sto dana
Umesto da plati ostatak novca ruskom Gaspromu, ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk poručio je Moskvi da njegovoj zemlji "nije potreban ruski gas" i da ga više neće kupovati od Rusije, već od zemalja EU.
- Ukrajinski Naftogas je 24. novembra od 10 časova prepodne preuzeo sve prethodno plaćene količine ruskog gasa. Nova uplata nije primljena. Nema novog zahteva za isporuke gasa od Naftogasa. Stoga, isporuke su zaustavljene sve dok ukrajinska kompanija ne izvrši novu uplatu - izjavio je čelnik Gasproma Aleksej Miler. Kijev je, inače, platio Gaspromu umesto obećanih 500 avans od 234 miliona dolara.
Iz ruskih i ukrajinskih izvora se, međutim, može naslutiti da Ukrajina ni izbliza nije spremna da živi bez ruskog gasa jer je već dan posle prekida isporuka Gasproma počela da preuzima gas iz svojih podzemnih skladišta, koja inače nisu dovoljno napunjena.
Pročitajte još:
* Rusija zavrnula gas Ukrajini: I Evropa pod znakom pitanja?
Ako se tvrdnje Kijeva da je ugovorio snabdevanje gasom od zemalja EU pokažu netačnim, Ukrajina bi ponovo mogla da posegne za krađom ruskog gasa koji preko njene teritorije ide evropskim kupcima, uključujući i Srbiju, što se može pretvoriti u pravi gasni rat.
Formalno Srbija ima rezerve gasa u podzemnom skladištu Banatski dvor ali, ako tranzit preko Ukrajine bude obustavljen, one mogu zadovoljiti samo prioritete, pre svega gradske toplane.
Kada je skladište Banatski Dvor puno u njemu ima oko 500 miliona kubnih metara gasa. Dnevno se može crpeti četiri do pet miliona kubnih metara gasa, što znači da se ovom rezervom obezbeđuje snabdevanje prioritetnih potrošača do sto dana.
- Od Gasproma nemamo nikakvu najavu da će doći do bilo kakvih redukcija ili poremećaja u snabdevanju gasom - poručio je iz Kine Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike.
On tvrdi da je Srbijagas potpuno spreman za predstojeću sezonu.
Propao i Turski tok
Posle sukoba EU i Moskve oko gasovoda Južni tok, koji je trebalo da zaobilazi Ukrajinu, rušenje ruskog bombardera "potopilo" je i gasovod Turski tok, zamišljen kao premošćavanje Ukrajine. Podsećanja radi, Rusija je Evropi jasno poručila da razmišlja kako će se snabdevati gasom posle 2019. godine jer tada ističu tranzitni aranžmani s Ukrajinom, a novi, kažu u Moskvi, neće biti pravljeni.
- Sa ruskim partnerima postoji čvrst ugovor o snabdevanju, a skladište Banatski Dvor je u potpunosti puno - dodao je Antić.
Srbija, inače, u zmiskim mesecima dnevno troši deset do 12 miliona kubika gasa, a tokom ledenih dana i više ovog energenta.