Danas je Dan sećanja na žrtve genocida
Srbija će danas nizom prigodnih manifestacija obeležiti Dan sećnja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj državi Hrvatskoj i žrtve nacističke okupacije za vreme Drugog svetskog rata.
Centralna komemoracija biće održana na kompleksu Spomen parka ''Jajinci'', najvećem mestu stradanja u Srbiji, a poštu žrtvama će odati i vence položiti predsednik države Boris Tadić i član gradskog veća Beograda Slobodan Šolević.
U ime Vlade Srbije, prvi potpredsednik i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić pokloniće se senima žrtava i položiti vence na spomenik žrtvama nacističkog logora Staro Sajmište, kao i predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić.
Vence će položiti i počast nevino stradalim odati i predstavnici Vojske Srbije, SUNBOR-a, Udruženja zatočenika logora genocida u NDH 1941/45., kao i jevrejske i romske zajednice u Srbiji.
Ovoj komemoraciji prisustvovaće preživeli zatočenici logora smrti, članovi porodica postradalih, diplomatski predstavnici Izraela i Savezne Republike Nemčke u našoj zemlji.
U školama Srbije biće održani tematski časovi posvećeni fenomenima rasne diskriminacije, ksenofobije, netolerancije, antisemitizma, genocida i holokausta u Drugom svetskom ratu.
"Dan sećanja" povodom 65. godišnjice oslobađanja Jasenovca i proboja zatočenika iz tog ustaškog konclogora prvi put će biti obeležen Memorijalnim koncertom u Zadužbini Ilije M. Kolarca.
"Dan sećanja" ustanovljenjen je Zakonom o osnivanju Muzeja žrtva genocida 1992. godine, a za datum obeležavanja je uzet 22. april 1945. - dan kada je grupa od 1.075 preostalih zatočenika krenula u proboj iz logora Jasenovac, a od 600, samo 118 se domoglo slobode. |
Na svečenosti će u ime Vlade Srbije govoriti ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić. Na Memorijalnom koncertu oko stotinu vodećih srpskih umetnika izvešće pažljivo odabrane kompozicije domaćih i stranih autora u počast stotinama hiljada žrtava Drugog svetskog rata u našoj zemlji, saopšteno je iz Ministarstva rad i socijalne politike.
Koncertni program realizuje Kulturno-prosvetna zajednica Srbije,a učestvovaće: Simfonijski orkestar "MusikoS" pod upravom osnivača maestra Bojana Suđića, Mešoviti hor Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu pod upravom Biljane Radovanović, Hor kadeta Vojne akademije i sopran Snežana Savičić - Sekulić.
"Dan sećanja" na žrtve genocida u Drugom svetskom ratu u Srbiji se obeležva povodom okončanja postojanja konclogora Jasenovac, jednog od najvećih logora smrti nazvanom i "srpski Aušvic".
Nikada nije tačno utvrđen broj žrtava tog i satelitskih logora koje su držale hrvatske ustaše, ali je na osnovu prvih ekshumacija Državna komisija FNRJ procenila da je na najstrašnije načine umoreno oko 500.000 Srba, 80.000 Roma i 32.000 Jevreja, kao i više desetina hiljada antifašista različitih nacionalnosti.
Istraživači beogradskog Muzeja genocida popisali su imenom i prezimenom 98.252 žrtve konclogora Jasenovac, a istoričar Antun Miletić je utvrdio da postoje još 64.093 žrtve pod oznakom NN.
Smatra se da je blizu 150.000 identifikovanih donji broj žrtava ustaškog genocida u kojem su na kućom pragu, u njivama, jamama i na drugim stratištima zatirane cele porodice.