Ubistvo iz milosrđa (5): Lekari na sudu zbog skupog recepta
Uoči najave o donošenju zakona o eutanaziji otvara se pitanje da li je Srbiji on uopšte potreban, pošto već ima restriktivan Pravilnik o propisivanju lekova donet u Ministarstvu zdravlja.
Lekari u domu zdravlja, koji jedino izdaju recepte, imaju propisanu normu koju ne smeju da premaše jer im sleduju pozamašne novčane kazne. Lekar je tako prinuđen da u toku meseca izda samo određeni broj lekova i to ne najskupljih. Ukoliko prekrši pravilnik, mora da plati kaznu ili ide na sud gde mora da dokaže da time što je pacijentima izdavao recept za najefikasnije lekove (skuplje) nije oštetio zdravstvo.
Vladavina strahaProblem je što su pravilnik pisali činovnici, ne pitajući medicinsku struku. - I napravili su ga tako da lekare treba da uvede u neku vrstu autocenzure. Svrha je da se doktori zaplaše da im nad glavom stalno visi pretnja po egzistenciju. Lekar se primorava da više misli o interesima Ministarstva zdravlja i Fonda za socijalno i zdravstveno osiguranje, nego o pacijentima. Sigurno je da su time lekari opterećeni, a da pacijenti trpe - napominje dr Cvetić. |
- Eutanaziju ipak ne bih dovodio u direktnu vezu sa restriktivnim Pravilnikom o propisivanju lekova. Ne bih išao tako daleko, mada postoji veliki problem. Jer, ako se lekar doslovno drži tog pravilnika, činjenica je da se otežava, usporava i ograničava lečenje bolesnih, bilo da su u pitanju novorođenčad, odrasli ili stari - ukazuje dr Dragan Cvetić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta Srbije.
On napominje da zakonodavac lekare, koji savesno i po Hipokratovoj zakletvi rade svoj posao, kažnjavaju i do nekoliko stotina hiljada dinara (nekoliko hiljada evra), samo zato što su umesto najjeftinijeg bolesniku propisali skuplji i adekvatniji lek. Ili ako nisu škrtarili u zahtevima za laboratorijske analize i skupe dijagnostičke preglede da bi blagovremeno otkrili uzrok bolesti i lečili ga, umesto da samo saniraju posledice.
- Kao savestan čovek i lekar imate potrebu da radite po Hipokratu, da ljude izlečite, a ne da ih nosite na savesti. S druge strane, stalno vam nad glavom visi pretnja da ćete zbog toga doći pod udar državnih propisa i biti kažnjeni, uprkos činjenici da se već posle 24 sata vidi da neadekvatan lek ne deluje, da se tako gubi vreme i slede komplikacije. Najviše trpe lekari domova zdravlja koji su ovlašćeni za izdavanje recepata. Specijalista ili bolnica propišu odgovarajući lek, a izabrani lekar opšte prakse ne sme da izda recept za taj, već za najjeftiniji lek. Donosioci ovog akta ne razmišljaju o izlečenju ljudi, nego o novčanoj uštedi u zdravstvu, čak i na uštrb obolelih - kaže dr Dragan Cvetić.
- Novčane kazne RFZO prvo potražuje od lekara, a onda odbija od zdravstvene ustanove i mi sad imamo slučaj da direktori domova zdravlja tuže lekare koji su odbili da plate troškove terapije za koju RFZO smatra da je izdata mimo pravilnika. Sindikat lekarima savetuje da rade po savesti držeći se Hipokratove zakletve, a na sudovima neka se dokazuje da li su postupili ispravno - ističe dr Cvetić.
Ubistvo iz milosrđa:4. Ubio ga hleb |