Sudbina knjige u svetu reklame (4): Jeftina kultura za Velikog brata
Elektronski čitači knjiga postaju sve popularniji i istiskuju knjige posebno u SAD. Taj razvoj opasan tvrdi za Dojče vele Roland Rojs, univerzitetski profesor književnosti i kritičar digitalizacije društva. Napisao je knjige "Savršena mašina za čitanje - o ergonomiji knjige" i "Kraj hipnoze - od mreže do knjige".
Sudbina knjige u svetu reklame: |
- Osnovni problem uvođenja digitalne tehnologije nije što ljudi koriste računare. Problem kod internet publikacija i elektronskih izdanja knjiga je u tome što one nastaju jer su ekstremno jeftine. Kada kupujete odeću u lancu HM ne očekujete najbolje materijale, slično je i na tržištu knjiga. Imamo medijum čija je glavna oznaka "jeftino". Svedočimo zanemarivanju estetske zone komfora kakva nije viđena u poslednjih 500 godina. Ako je neki izdavač držao do sebe, onda je pazio da su njegove knjige dobro opremljene i optimalno čitljive. Toga nema kod publikacija koje sada dolaze.
Za knjigu se zalažem jer je ona nešto opipljivo, isporučeno, ne može se vratiti i poništiti i sušta je suprotnost onome što nam se centralno servira na internetu. Recimo 500 izdanja neke knjige koju rasejete po Americi, Japanu, Kini, Indiji i Evropi više ne mogu da se revidiraju. Nema te komande u nekoj bazi podataka koja može obrisati štampanu knjigu. Ne govorim apstraktno, kada smo pre dve godine tužili Amazon, on je iz svoje baze podataka jednostavno na dve sedmice obrisao moje ime, tako da moje knjige više niko nije mogao da kupi preko Amazona. To su stvari koje se dešavaju, a ne neka moja iracionalna projekcija ili briga. Što je jača centralizacija servera i što više tajne službe i policija imaju pristupa tim serverima, to je veća i verovatnoća da će mišljenja koja se ne uklapaju u njihov koncept biti jednostavno odsečena iz distributerske mreže. Ako knjige postoje još samo digitalno, onda će biti potrebna jedna jedina programerska komanda da neka informacija potpuno nestane.